Odpowiedzi

2010-02-03T22:37:21+01:00
Protisty samożywne nazywamy organizmami pionierskimi ,ponieważ są organizmami żywymi, mogącymi przetrwać w skrajnym środowisku. Żyją w maksymalnych lub minimalnych temperaturach, gdy jest bardzo sucho lub bardzo mokro, na stromych zboczach, nieutrwalonych wydmach itp. Zazwyczaj są to porosty, sinice lub mszaki. Rosnąc na wyjątkowo ubogich podłożach, takich jak piaski czy skały, biorą udział w tworzeniu warstw gleby, przez co przygotowują podłoże dla innych, bardziej wymagających organizmów. Jako pierwsze pojawiają się w miejscach gdzie życie odbudowywane jest na nowo, np. po erupcji wulkanu, pożarze lasu czy łąki.
2010-02-03T22:52:52+01:00
1.Porosty jako pierwsze pojawiają się na nowych podłożach.Osiedlają się nawet na nagich skałach i uczestniczą w tworzeniu się gleby.W tym procesie dużą rolę odgrywają substancje zwane kwasami porostowymi.Są to specyficzne związki ,produkowane przez porosty,które rozpuszczają powierzchnię skały,osłabiając jej strukturę .Umożliwia to strzępkom grzyba kruszenie skały.Dopiero na tak przygotowanym przez porosty podłożu mogą rozwijać się rośliny.Z tego powodu właśnie są tak nazywane;)
2.Podział komórki-rozpoczyna się od podziału jądra komórkowego.Następnie pomiędzy dwoma nowymi jadrami zaczyna tworzyć się błona,która stopniowo dzieli komórkę na 2 równe ,niezależne od siebie części.Ostatecznie powstają dwie komórki potomne.W ten sposób rozmnażają się wszystkie organizmy jasnokomórkowe .
*Pączkowanie-podczas tego procesu na ciele organizmu rodzicielskiego tworzy się uwypuklenie,zwane pączkiem,które stopniowo rozwija się w miniaturę dorosłego organizmu.Po odłączeniu się,młody osobnik rozpoczyna samodzielne życie.Ten sposób rozmnażania występuje u zwierząt wodnych prowadzących osiadły tryb życia.
Mam nadzieje,ze pomogłam zdeczka ;d