Odpowiedzi

2010-02-04T13:56:31+01:00
"Balladyna" J.Słowackiego zawiera w sobie elementy, które pozwalają mówić o niej jak o dramacie. Sam już jednak tytuł przywodzi nam na myśl inny gatunek: balladę. Temat wywodzi się z wątków historycznych lub legendarnych, wzbogaconych ludowymi wierzeniami. Całość zaś obfituje w motywy fantastyczne i tajemnicze - stąd postać Goplany, Chochlika i Skierki. Bardzo wazną rolę w balladzie, także w dramacie odgrywa przyroda: odzwierciedla emocje i uczucia bohaterów, pozwala mówić o tym co dobre i złe, wreszcie wymierza sprawiedliwość i służy wskazaniu prawd, które rządzą światem. W "Balladynie" najistotniejszym prawem jest to, w myśl którego zbrodnia musi spotkać się z surową karą, taka jest bowiem ludowa sprawiedliwośc.


Dramat:
-podział na akty i sceny
-obecność epilogu
-podział tekstu na główny i poboczny
-wielowątkowość,niedopuszczalna w przypadku tragedi greckiej
-niezgodna z wyznacznikiem tragedii greckiej scena zabójstwa
-obecność stałych elementów właściwych akcji: wprowadzenie, prezentacja bohaterów, zawiązanie akcji, punkt kulminacyjny - jest nim morderstwo Aliny.
12 3 12
2010-02-04T13:59:57+01:00
Balladyna jest dramatem poniewaz jest napisana z podziałem na role, napisana jest już w zalozeniu jako utwór do wystawienia na scenie.

można jeszcze powiedziec, że to dramat gdyż jej akcja prowadzi do dramatu bohaterów.

3 4 3