Odpowiedzi

2012-11-11T19:37:42+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Głównym bohaterem "Kamieni na szaniec " był harcerz o pseudonimie "Rudy", który w rzeczywistości nazywał się Jan Bytnar.

"Rudy" był chłopcem średniego wzrostu, raczej szczupłej budowy ciała. Jego nos był lekko zadarty, a burza rudych włosów i piegów na nosie wyróżniała go spośród tłumu.

Często jego niesforne włosy przyprawiały mu problemów, poniewaz pomimo usilnyc starań nie mógł on ich ułozyć tak jak chciał. Pomimo tego, iż "Rudy" nie miał muskularnej budowy ciała, to jednak wiele razy podczas róznego rodzaju akcji, udowodnił on, iż jest bardzo silny i szybki. Odznaczał się dużą sprawnością fizyczną i żadna przeszkoda nie stanowiła dla niego problemu. Uwielbiał taniec i wszyscy zazdrościli mu tej umiejętności. Chętnie pokazywał swoje zdolności taneczne swoim kolegom i koleżankom. W tym względzie nie miał sobie równych. Poza tym był on chłopcem, który z wielkim zainteresowaniem przygląda się światu i otoczeniu. W szkole ambitny, życzliwy i koleżeński.

Chętnie sie uczył, zdobywał nową wiedzę. Uważany był za chłopca inteligentnego, mądrego i rozsądnego.

Takiego, na którym mozna polegać. Godzinami potrafił siedzieć i myśleć na temat ludzkich postaw i zachowań. Interesował go człowiek i jego problemy. W kazdym człowieku starał się dojrzeć dobro. Uchodził raczej za chłopca zamkniętego w sobie , choć nie stronił on od kolegów. Jednak zdecydowanie, wolał on ciszę i spokój. Raczej nie interesowały go zabawy. W szkole był lubiany przez swoich rówieśników, poniewaz nigdy nie odmawiał nikomu pomocy. Ale także jego przyjaciele , którzy wspólnie z nim walczyli z wrogiem narodu, mogli na nim polegać w każdym momencie, bo był on odważny i godny zaufania. Rudy uczestniczył podczas wojny w wielu akcjach, które narazały go za kazdym razem na utratę zycia lub zdrowia. Bardzo często chłopiec roznosil ulotki ,mające na celu podniesienie społeczeństwa na duchu lub przemycali ważne rozkazy czy różnego rodzaju meldunki.Roznosil też polską prasę,aby ludzie byli zorientowani w sytuacji jaka miała miejsce w całym kraju.Często przebijał Niemcom opony,aby ci nie mogli udać się w pościg za polskimi partyzantami.Wybij szyby w oknach i sklepach.Na murach malował napisy:"Niech żyje Polska""Jeszcze Polska nie zginęła".Na masztach zrywał flagi niemieckie i zawieszał polskie.Przemycał żywność, potrzebującym lekarstwa,żołnierzom broń.Doprowadzał do kryjówek osoby,których Niemcy usilnie poszukiwali.Młody bohater na wiele różych sposobów utrudniało im życie, aby Polska była wolnym krajem. Rudy uczestniczył tez w akcjach szturmowych, które były bardziej skomplikowane ,ponieważ wymagały bardzo drobiazgowego planu i precyzji działania. Niestety, ale w końcu młody chłopiec został schwytany przez Niemców i uwięziony.Rudy był przetrzymywany i okrutnie torturowany przez Niemców. Grupa ludzi próbowała zmusić go do wyznania prawdy na temat wspólników i wszystkiego co wiedzial na ten temat. Pomimo tak bestialskiego traktowania,Rudy zachował honor i ambicję,a także ogromną wolę walki ,ponieważ nie poddał się i nie wydał swoich kolegów. Wytrzymał on ból i cierpienie, a nie kazdy bylby w stanie, aby tego dokonać. Niedługo po tym wydarzeniu, koledzy Rudego odbili go, ale wkrótce zmarł on wskutek odniesionych wczesniej ran. Rudy, za zasługi dla kraju, swoja odwagę, siłę i determinację zasługuje na najwyzsze uznanie i szacunek. Niemcy złamali prawo człowieka do godnego traktowania, więzili go i torturowali, wbrew prawu i tym samym zasługiuja na potępienie..

1 5 1