Wypisz przynajmniej 10 chorób układu oddechowego i opisz jedną z nich ( przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka) . Napisz jakie są negatywne skutki palenia papierosów . Proszę opisac to własnymi słowami ^^ z góry dziekuje ;** Pozdrawiam ^^

3

Odpowiedzi

2010-02-04T14:23:23+01:00
Choroby:
pylica, astma, gruźlica płuc, rak płuc, sarkoidoza, zapalenie krtani, ropniak opłucnej, odma płucna, zapalenie oskrzeli.

PRZEWLEKŁE ZAPALENIE OSKRZELI:
Przewlekłe zapalenie (nieżyt) oskrzeli cechuje się nadmiernym wydzielaniem śluzu w drzewie oskrzelowym, co przejawia się przewlekłym i nawracającym kaszlem oraz odkrztuszaniem. Przyczynami jest najczesciej palenie tytoniu.
Leczenie:
# likwidacja ze środowiska czynników ryzyka (w zasadzie zaprzestanie palenia)
# doraźne leczenie infekcji
# stosowanie leków rozszerzających oskrzela

NEgatywne skutki palenia:
-popsute zęby, żółte palce i paznokcie, brzydka cera
- nowotwór: aka płuc, krtani, języka, przełyku, gardła, trzustki, nerek, żołądka oraz wątroby.
-wpływa negatywnie na potencję
-zakłóca wchłanianie cennych dla organizmu składników odżywczych
-brzydki zapach
5 4 5
2010-02-04T16:35:48+01:00
1.Grypa.
2.Astma.
3.Gruźlica.
4.Pylica.
5.Stan zapalny krtani.
6.Stan zapalny płuc.
7.Katar.
8.Mukowiscydoza.
9.Angina.
10.Stan zapalny tchawicy.
11.Stan zapalny oskrzeli.
12.Przeziębienie.
13.Nowotwory.


Grypa-wywołana jest przez zakażenie wirusem grypy; najczęstsze objawy grypy to:
-wysoka gorączka,
-dreszcze,
-bóle mięśniowe,
-bóle głowy,
-ból gardła i suchy kaszel,
-uczucie wyczerpania, zmęczenia,
-brak apetytu.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne przeciw grypie. Wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji tworząc nowe odmiany. Z tego względu WHO co roku określa linie wirusa, których spodziewa się, że będą powodować zachorowania w następnym sezonie grypowym.
Jak leczyć grypę :
- leki przeciwzapalne i przeciwbólowe
- leki przeciwgorączkowe
- leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej jam nosowych
- leki przeciwkaszlowe - w przypadku suchego i męczącego kaszlu
- leki antyseptyczne i bakteriobójcze, w tym preparaty ziołowe
- niekiedy, jeśli występuje katar – leki zmniejszenie obrzęk śluzówki nosa
Ponadto zaleca się chorym leżenie w łóżku i obfite nawadnianie.


Palenie papierosów negatywnie wpływa na rozwój i zdrowie człowieka. Zawarta w papierosach nikotyna spożywana w dużych ilościach uszkadza układ nerwowy człowieka. Papierosy wywołują wiele chorób tj.rak płuc,rak nerki,rak trzustki, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak przełyku i krtani, rak pęcherza moczowego, choroba niedokrwienna serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli ,gruźlica układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze,udar mózgu ,wrzody żołądka oraz dwunastnicy ,przepukliny jelitowe. W najgorszym przypadku długotrwałe palenie papierosów może doprowadzić do śmierci.
6 3 6
2010-02-04T17:49:21+01:00
Choroby układu oddechowego: (WSZYSTKIE)
* Alergiczny katar
* Alergiczny nieżyt nosa
* Angina
* Astma oskrzelowa
* Astma pyłkowa
* Chrapanie
* Chrypka
* Dychawica oskrzelowa
* Gruźlica
* Kaszel
* Katar
* Katar sienny
* Krwiak opłucnej
* Krwioplucie
* Mukowicsydoza
* Nieżyt nosa
* Odma opłucnowa
* Ostre nawracające zapalenie zatok
* Ostre zapalenie zatok
* OZZP
* Plucie krwią
* Pneumonia
* Polipy nosa
* Przerost migdałów
* Przewlekłe zapalenie zatok
* Przewlekły katar
* Przewlekły nieżyt nosa
* Pylica płuc
* Pyłkowica
* PZZP
* Rak oskrzela
* Rak płuc
* RDS
* Ropień płuc
* Ropniak opłucnej
* Rozedma płuc
* Zapalenia dróg oddechowych
* Zapalenie gardła
* Zapalenie krtani
* Zapalenie opłucnej
* Zapalenie oskrzeli
* Zapalenie płuc
* Zapalenie tchawicy
* Zapalenie zatok
* Zawał płuc
* Zespół błon szklistych
* Zespół zaburzeń oddychania noworodka
* Zespół zatokowo-oskrzelowy


Mukowicsydoza jest chorobą mającą podłoże genetyczne. Gen odpowiedzialny za nią odkryto w 1989 roku. Wiele wydzielin z organizmu ludzkiego zawiera śluz. Mechanim mukowiscydozy polega na tym, że w śluzie człowieka zaczynają pojawiać się zmiany chemiczne.
Prowadzą one do tego, że staje się on gęstszy i zatyka przewód pokarmowy i oddechowy. Sprzyja to rozwijaniu się bakterii, co z kolei wpływa na zwiększenie się ciałek białych we krwi, które jednak nie radzą sobie z infekcją i wydzielają kwas dezoksyrybonukleinowy, który dodatkowo zagęszcza śluz.
Objawy mukowiscydozy nie są łatwe do rozpoznania. Gdy mukowiscydoza zaatakuje pogarsza się przede wszystkim stan układu pokarmowego i oddechowego. Pojawia się męczący kaszel, wywołany śluzem który został w oskrzelach. Dodatkowo występuje nawracające zapalenie oskrzeli i płuc, prowadzące potem do rozstrzeni oskrzeli i włóknienia płuc. Do tego dochodzą zaburzenia odżywiania, gdyż pokarmy nie są odpowiednio trawione, następuje także powiększenie brzucha. Chory szybko męczy się podczas wysiłku fizycznego, często jego rozwój jest opóźniony, mogą także nie wykształcić się niektóre mięśnie (np. pośladków).
Badania diagnostyczne obejmują RTG klatki piersiowej, badania czynnościowe płuc i test potowy.
Niektórym chorym przeszczepia się serce i płuca, ale wielu wciąż umiera wcześnie z powodu niewydolności oddechowej, chociaż dostępne obecnie metody leczenia pozwalają niektórym chorym dożyć w dobrym stanie wieku dorosłego.


PYLICA - dotyczy ona grupy osób narażonych na wdychanie różnych pyłów np. pył węglowy powoduje pylicę węglową. Długotrwałe narażenie organizmu prowadzi do zmiany w obrębie tkanki płucnej, czego konsekwencją jest niewydolność oddechowa. Pylica jest zaliczana do chorób zawodowych, mają z nią problemy np. górnicy.

W zależności od rodzaju działających i gromadzących się w podścielisku tkanki płucnej pyłów wśród pylic płuc wyróżniamy m.in.:
o krzemicę płuc (pyłki krzemowe),
o pylicę węglową (pyłki węglowe),
o pylicę bawełnianą (pył bawełniany),
o pylicę azbestową (pył azbestowy).

Rozpoznanie:
Ustalenie poprawnego rozpoznania jest możliwe tylko przez lekarza na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu zawodowo-środowiskowego, badania fizykalnego i badania radiologicznego klatki piersiowej.

Leczenie:
Jest bardzo trudne i nie w pełni skuteczne.
o Postępowanie odpowiednie do zaistniałych zmian w narządzie oddechowym może zmniejszyć dokuczliwość następstw pylicy.
o Zaznaczającą bądź pogłębiającą się niewydolność oddechową można łagodzić zmniejszeniem zapotrzebowania na tlen przez ograniczenie zbędnych wysiłków fizycznych.
o Wentylację płuc i tym samym wymianę gazową w płucach można poprawić przez udrożnienie drzewa oskrzelowego za pomocą środków farmakologicznych poszerzających jego światło.
o Bardzo ważne też jest skuteczne usuwanie czynników i stanów chorobowych zmniejszających swobodę przepływu powietrza w drogach oddechowych (nieżyty oskrzeli, zakażone rozstrzenie oskrzeli) bądź je podtrzymujących (zaprzestanie palenia tytoniu).
o Nakładającą się niewydolność krążenia możemy równolegle likwidować farmakologicznymi środkami usprawniającymi jego czynność.
o Niezbędnym warunkiem ograniczenia zmian chorobowych i ich następstw jest likwidacja zapylenia w miejscu przebywania człowieka (praca, dom, środowisko), a jeżeli jest to niemożliwe, to przeniesienie człowieka z tego typu środowiska do innego.


Nikotyna-ma działanie stymulujące i sprawia, że zażywająca ją osoba czuje się ożywiona. Organizm palaczy szybko przyzwyczaja się do nikotyny, więc do uzyskania tego samego efektu jest potrzebna coraz większa dawka dymu. Nikotyna podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, przyśpiesza tętno i zwiększa ilość krwi pompowanej przez serce. Nikotyna powoduje jednocześnie skurcz tętnic. Dlatego ryzyko zawału serca jest pięć razy większe
u palacza niż u osoby niepalącej. Nikotyna jest narkotykiem. Porównując działanie uzależniające substancji psychoaktywnych stwierdzono, że nikotyna uzależnia silniej niż heroina, kokaina, alkohol, kofeina i marihuana. Nikotyna nie tylko wywołuje uzależnienie, ale ponadto charakteryzuje się niespotykaną różnorodnością form oddziaływania na psychikę. Nikotyna powoduje osłabienie pamięci i jest substancją rakotwórczą. Wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów.


Wybieram się na medycynę więc dla mnie to banały ;]
Cieszę się, że mogłam pomóc
5 4 5