1.Wyjaśnij, na czym polega zjawisko promieniotwórczości sztucznej.
2.Kto i kiedy przeprowadził pierwszą sztuczną przemianę pierwiastka?
3.Wymień nazwiska naukowców zajmujących się sztuczną promieniotwórczością. Omów ich osiągnięcia, zapisz przebieg reakcji jądrowych (Chadwick ,Irena Curie z mężem, Fermi)
4.Wyjaśnij co to jest reakcja łańcuchowa.
5.Wymień rodzaje reakcji łańcuchowych. Gdzie są one wykorzystywane.
6.Gdzie i kiedy uruchomiono pierwszy reaktor jądrowy ?
7.Omów budowę reaktora jądrowego (rodzaj paliwa, moderator, materiały pochłaniające neutrony)
8.Wyjaśnij pojęcie transuranowce.
9.Omów przyczyny i skutki awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu.
10.Określ swoje stanowisko na temat wytwarzania energii elektrycznej w nowoczesnych elektrowniach atomowych. Swoją wypowiedź uzasadnij co najmniej argumentami.

1

Odpowiedzi

2009-10-07T17:40:53+02:00
1. Zjawisko promieniotworczości sztucznej polega na tym, że atomy lekkich pierwiastków zostają zbombardowane cząsteczkami alfa, uzyskujac w ten sposób izotopy innych pierwiastków.
2. Pierwszą sztuczną przemiane pierwiastka przeprowadzili w 1934 roku Irena Joliot - Curie i jej maz Fryderyk, dokonali odkrycia sztucznej promieniotworczosci. Przeprowadzili badanie za pomoca bombardowania czasteczek glinu jadrami helu, w wyniku czego powstawaly atomy fosforu (P). Rok pozniej otrzymali nagrodę Nobla za to odkrycie.
3.Wilhelm Roentgen - wymyślil w 1895 roku promienie "X" majace zdolnosc przenikania ciala stalego.
Henri Baquerel - w 1896 roku badajac zwiazek uranu, zauwazyl, ze klisza fotograficzna znajdujaca sie w poblizu tego zwiazku sciemniala, mimo braku dostepu promieni slonecznych. Na tej podstawie wyciagnal wniosek ze zwiazki uranu wysylaja promienie same z siebie. Rok pozniej stwierdzil, ze uran metaliczny jest zrodlem niewidzialnego promieniowania.
w 1897 roku problemem uranu zajela sie M. Sklodowska - Curie. Rozpoczela badania uranu nie za pomoca metody fotograficznej ale czulego i precyzyjnego elektrometru. To wlasnie ona nazwala zjawisko promieniotworczosci - radioaktywnością.
Wraz z mezem Piotrem Curie odkryla w 1902 roku nowy pierwiastek rad.
W 1903 roku H. Baquerel oraz Skłodowska z mezem zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dIedzinie fizyki za odkrycie radioaktywnosci i badania w tej dziedzinie.
w 1934 roku Irena Joliot - Curie i jej maz Fryderyk dokonali odkrycia
3 1 3