Odpowiedzi

2010-02-04T14:58:20+01:00
.1.Lekcja historii w jednej z warszawskich szkół. Adaś zaskakuje profesora sprytem i pomysłowością.
2.„Detektywistyczne” osiągnięcia Adama Cisowskiego.
3.Propozycja profesora Gąsowskiego dotycząca wspólnego wyjazdu do rodzinnego dworku w Bejgole, gdzie miały miejsce tajemnicze wypadki.
4.Adaś przyjmuje zaproszenie, przyjeżdża do Bejgoły, gdzie staje się ofiarą napadu.
5.Bohater znajduje pamiętnik księdza Koszyczka, gdzie zawarty jest opis wydarzeń w dworku związanych z pobytem tajemniczego Francuza.
6.Podejrzani goście państwa Gąsowskich.
7.Wiadomości zawarte we „francuskim” liście.
8.Adaś w niewoli. „Strzeżcie domu”.
9.Harcerze z pobliskiego obozu ratują więźniów: Adasia i Francuza.
10.Podstęp Adasia i odnalezienie skarbu.
11.„Fiołki są piękniejsze od wszystkich diamentów świata”
Mam nadzieje że dobrze
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T15:35:01+01:00
1.Sława Adasia w szkole spowodowana jego talentem detektywistycznym.
2.Fatalna lekcja historii - profesor myli się i wywołuje do odpowiedzi nie tych uczniów, którzy mieli odpowiadać (system profesora został odkryty przez Adama).
3.Druga lekcja historii - Adaś zaskakuyje profesora, gdy stwierdza, że Gąsowski nie zmienił swoich zasad i wywoła uczniów według starego systemu.
4.Prośba profesora, by Adaś spędził wakacje na majątku Iwona Gąsowskiego - Bejgole - i pomógł w wyjaśnieniu zagadkowych zajść, które miały tam miejsce.
5.Wyjazd z profesorem do jego rodzinnej posiadłości.
6.Informacje z pamiętnika ks. Koszyczka, którey Adam znalazł na strychu:
a).w 1813r. w dworku przebywa ranny Francuz z armii Napoleona;
b).Francuz chowa tajemnicza zawiniątko i zostawia list do brata, prosi też domowników, by dokładnie obejrzeli drzwi pokoju, w którym leży, gdyby brat się nie zjawił;
c).problem z drzwiami - te od domku gościnnego, w którym leżał Francuz, zaginęły.
7.Przybycie tajemniczego mężczyzny, który twierdzi, że jest malarzem, ale nie chce domalować przodkowi oka; kradzież pamiętnika ks. Koszyczka.
8.Ważny ślad: Adaś czyta list zostawiony bratu przez francuskiego oficera; zawarta w nim wskazówka brzmi: "na drzwiach bramy".
9.Spotkanie z opryszkami:
a).na polecenie bandytów Adaś pisze list do Bejgoły, w którym zawiadamia, że jest bezpieczny (pierwsze litery listu są ułożone w zdanie: "strzeżcie domu");
b).opryszkowie zamykają bohatera w piwnicy, tam spotyka Francuza, który również poszukuje skarbu.
10.Niebezpieczeństwo: woda zalewa piwnicę, na pomoc przybywają znajdujący się w pobliżu harcerze, wśród nich - Staszek Burski.
11.Francuz, który okazuje się być ranny, zostaje przetransportowany do miejscowego proboszcza, ten opowiada, że w 1863r. pod Bejgołą został ranny ksiądz bioroący udział w powstaniu styczniowym. Przyniesiono go na drzwiach z pobliskiego dworku.
12.Adaś biegnie obejrzeć drzwi, domysla się, że to na nich zostawiono wskazówkę dotyczącą skarbu; chłopiec odnajduje tajemniczy napis: "W wielkim domu znajdziesz dwie malowane brody. Nie patrz poza siebie. Patrz przed siebie i czytaj w brodzie".
13.W nocy Adaś powraca do Bejgoły - wie o tym tylko profesor, chłopiec prosi go, by zachować jego wizytę w dworku w absolutnej tajemnicy.
14.Ranek - Adaś powraca "oficjalnie":
a).oznajmia, że odkrył tajemnicę Francuza;
b).wieczorem prowadzi wszystkich do lasu, gdzie odnajdują zakopaną skrzynię;
c).następuje napad opryszków, którzy przez cały czas śledzili Adasia; złodzieje odbierają skrzynie i odchodzą.
15.Adaś naprawdę odkrywa skarb:
a).odnajduje dwie brody (jedna na portrecie, druga odbijająca się w lustrze, które wisi naprzeciwko obrazu), patrzy przed siebie i odczytuje napis umieszczony na obrazie tak, by można go było odczytać tylko w lustrze;
b).odczytuje wskazówkę: "Znajdziesz w domu tego, co powróci wkrótce z Egiptu i nigdy nie jadł na uczcie z płaskiego talerza";
c).znajduje skarb w dziupl olbrzymiego dębu, na którym gnieździły się bociany.
15 4 15