Odpowiedzi

2010-02-04T16:47:31+01:00
Niektóre ryby żyjące w głębinach żywią się resztkami zwierząt i roślin opadającymi na dno z górnych warstw wody. Inne ryby mają duże otwory gębowe i długie, zakrzywione do tyłu zęby, którymi chwytają wszystko, co przepływa obok. Na dnie głębin morskich ukwiały, wieloszczety, ogórkowce, kraby, krewetki i inne skorupiaki poszukują w mule maleńkich cząsteczek pożywienia. Występuje tu również wiele gatunków głębinowych kałamarnic, krewetek i krążkopławów.

Wiele gatunków zwierząt filtruje wodę i dokładnie przeszukuje muł na dnie morza, by zdobyć pożywienie. W miejscach gdzie prądy oceaniczne dostarczają go wystarczająco dużo, całe dno pokryte jest tymi stworzeniami. Wiele z nich jest ślepych i zdolnych jedynie do bardzo wolnego poruszania się. Gdy wydobędzie się je na powierzchnię, zmniejszone ciśnienie powoduje, że ulegają rozdęciu i rozerwaniu. Naukowcy badają je za pomocą specjalnie zdalnie sterowanych sond głębinowych. W niektórych miejscach dna morskiego ze skał tryska gorąca woda i ulatnia się gaz. Są to źródła siarkowe, które uwalniają bogate w energię substancje chemiczne powodujące rozwój bakterii. Bakteriami tymi żywią się inne zwierzęta między innymi ślepe kraby i olbrzymie wieloszczety. Są one jedynymi istotami na świecie nie potrzebującymi energii słonecznej.
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T16:48:44+01:00
Strefa głębinowa : Strefa najuboższa w życie, gdyż nie dociera tu światło i panuje bardzo wysokie ciśnienie. Spotyka się tu głowonogi oraz ryby głębinowe.
Niektóre organizmy mają duże, świecące oczy, inne szeroko otwierające się paszcze, w których występują bardzo ostre zęby. Większość z tych ryb widzi przy świetle niewidocznym dla człowieka, niektóre z nich są ślepe, a jeszcze inne mają specjalne komórki wytwarzające światło.
9 4 9