Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T17:28:42+01:00
5 stycznia 1066 r. zmarł bezpotomnie król Anglii Edward Wyznawca. Wilhelm zgłosił pretensje do tronu jako odległy kuzyn Edwarda, powołując się przy tym na obietnicę sukcesji, jakiej udzielił mu Edward w 1051 r. Możni anglosascy wybrali jednak na króla jednego spośród siebie, earla Wesseksu, Harolda Godwinsona, pochodzącego z możnego i potężnego rodu. Podobno kilka lat wcześniej Harold znalazł się na dworze księcia Normandii i tam obiecał popierać jego pretensje do tronu, ale nie posiadamy na to wiarygodnych relacji, a sama wizyta jest tylko hipotezą.

Wieść o śmierci Edwarda i koronacji Harolda II dotarła do Wilhelma, kiedy ten polował w okolicach Rouen. Książę natychmiast przerwał łowy i rozpoczął działania dyplomatyczne. Do Harolda zostaje wysłane poselstwo mające mu przypomnieć o jego obietnicy, ale wraca ono z niczym. Drugie poselstwo udaje się do papieża Aleksandra II. Posłowie oskarżają Harolda o krzywoprzysięstwo i przedstawiają planowaną wyprawę na Anglię jako sprawiedliwą ekspedycję karną. Wyprawa uzyskuje poparcie wpływowego kardynała Hildebranda i odnosi pełny sukces. Harold zostaje obłożony klątwą, a Wilhelm otrzymuje od papieża relikwie i chorągiew św. Piotra, która ma go poprowadzić do zwycięstwa. Następnie Wilhelm uzyskuje potwierdzenie neutralności w konflikcie od cesarza Henryka IV, swojego teścia hrabiego Baldwina i jego podopiecznego Filipa I. W marcu na zjeździe baronów w Lillebonne Wilhelm przedstawia swoje plany i zyskuje pełne ich poparcie ze strony wasali, którzy obiecują wesprzeć jego ekspedycję na ile tylko będzie ich stać.


Kometa Halleya widoczna na Wielkanoc 1066 r.Wilhelm rozpoczął zakrojoną na wielką skalę budowę floty, która miała przetransportować jego armię przez kanał La Manche. Ocenia się, że ta flota liczyła ok. 696 okrętów, którymi miało zostać przewiezione ok. 7000 ludzi, z czego 4000–5000 to piechota, a 2000–3000 rycerze i konni giermkowie, z kilkoma rumakami. Około Wielkanocy nad Normandią pojawiła się kometa Halleya (uwidoczniona na będącej kroniką tej wyprawy tkaninie z Bayeux), co odczytano jako dobry znak przed wyprawą. Na wieść o planach ekspedycji, do Normandii przybywają liczni ochotnicy, których książę chętnie przyjmuje w swoje szeregi.

Latem zwołany zostaje kolejny wiec rycerstwa, tym razem do Bonneville. Wilhelm mianuje na nim swoim następcą swojego pierworodnego syna Roberta. Regencję ma sprawować żona Wilhelma, Matylda. W tym samym czasie nastąpiło poświęcenie kościoła Świętej Trójcy w Caen. Z tej okazji śluby zakonne złożyła córka Wilhelma, Cecylia. Aby zyskać bożą pomoc podczas wyprawy Wilhelm ślubował ufundować w Anglii opactwo. Tymczasem flota i wojsko zebrały się u ujścia rzeki Dives i oczekiwały na znak do wypłynięcia.


ale nie wiem czy o to chodzi.
3 3 3