Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T17:57:19+01:00
Dzialania wojenne były prowadzone w okopach co nazywano wojna pozycyjną. Wyglądalo to mniej wiecej tak,że ludzie siedzieli tydzien, albo i wiecej w okopach, po pas w błocie i trupach. Co jakis czas ktoś sie wychylal, co czasami skutkowało strzałem w glowę lub serią z karabinu. Okop wroga zdobywalo się szarzując po ziemi niczyjej(pasie ziemi pomiędzy okopami), i wpadajac do rowu przeciwnika ktorego wybijano za pomoca bagnetów.
Nowe rodzaje broni to np. czołg wymyslony przez anglików, ktory zwał sie Mark III,
karabin maszynowy Maxim(wczesniej dominował mniej sprawny Gatling, i jego pochodne), lotnictwo bojowe, oraz gazy bojowe. Zostały po raz pierwszy uzyte pod Ypres, stąd nazwa gazu musztardowego-iperyt.
2010-02-04T18:31:38+01:00
Pomimo tego że przed I wojną światową zaszły znaczne zmiany technologiczne (głównie w zakresie broni palnej) oraz że na pola bitew weszły olbrzymie armie z poboru, większość armii europejskich była do nowego konfliktu kompletnie nieprzygotowana, za co musieli zapłacić swą krwią żołnierze. Na początku wojny większość dowódców przygotowywała się na krótką kampanię, w której miały obowiązywać strategia i taktyka rodem z wojen napoleońskich.
Gdy doszło do pierwszych starć zarówno Niemcy jak i alianci przekonali się, że dzięki nowoczesnej broni każdy atak frontalny niósł za sobą ogromne ofiary, dlatego bardzo istotne było osiągnięcie możliwości natarcia ze skrzydeł. Po bitwie nad Aisne we wrześniu 1914 miała miejsce cała seria prób oskrzydlenia przeciwnika i nawiązania połączenia z umocnieniami; wydarzenia te zostały nazwane wyścigiem do morza, w rezultacie armia niemiecka i aliancka okopały się i utworzyły sieć umocnień biegnącą od Morza Północnego do granicy ze Szwajcarią. Taktyka walki w okopach dominowała na froncie zachodnim od 16 września 1914 praktycznie aż do 21 marca 1918, kiedy to Niemcy rozpoczęli operację "Michael", będącą częścią wielkiej ofensywy wiosennej.