Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T18:10:26+01:00
Architektura
Tempietto Bramantego w Rzymie (1502-1511) to odzwierciedlenie rzymskiej świątyni Heraklesa Zwycięzcy. W architekturze wzorowano się na zasadach rządzących architekturą okresu antyku, ściągali zasady konstrukcji. od nowa doceniono symetrię i proporcje ,dlatego potepiono gotyk, od którego trochę "śmierdziało" średniowieczem, bo średniowiecze było przeciwieństwem starożytności, więc renesans trzymał się od niego z daleka.

Malarstwo
W malarstwie dominowała tematytka mitologiczna, w ogóle taka która panowała w okresie antycznym. Malowano starożytnych bogów i herosów z mitologii i historii starożytnej.
np. Sandro Botticelli "Narodziny Wenus".
Ideologia
W renesansie kładziono nacisk na rozum, co było bardzo ważne w klasycznym okresie antyku. Dążono do harmonii wartości chrześcijańskich, klasycznych i humanistycznych, a Vasari uznał nawet, że artyści odrodzenia prześcignęli w tym artystów antyku. np. "Madonna z dzieciątkiem" autorstwa Andrea Mantegna, gdzie autor przedstawił Maryję jako zwyczajną kobietę, na tle zwyczajanego krajobrazu, nie boskiego. (to też do malarstwa)
Zainteresowano się starożytną grecją i Rzymem, prowadzono nad tymi tematami studia.
Pokazywano owe zainteresowanie w sztuce. np. "Szkoła Ateńska" rafael Santi.
3 4 3