Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-04T18:12:30+01:00
Kreon władza Teb po smierci Edypa i pozostałych spadkobierców tronu tj Eteoklesa i Polinejkesa. Został on władzą Teb poniewaz był bratem zony Edypa Jokasty.Znalazł się w sytuacji nietypowej dlatego tez czuje sie niepewnie na nowym stanowisku jako władzca. Boi sie pokazac swa niepewnosc i pod maską nieustraszonego i grożnego władcy nie pozwala pochowac Polinejkesa. Stwierdził ze jest władcą absolutnym oceniła go i uznał za zdrajce. Kreon zdaje sie byc niepewny swoich działań dookoła widzi samych zdrajców jest w stosunku do kazdego podejrzliwy nawet w stosunku do syna swojego pierworodnego Hajmona , który jest przeciwny jego zakazowi. Kreon nie zważa na głos ludu rzadzi sam i sam wyznacza kto z kim i dlaczego.Jako władca działa nerwowo i porywczo stara stworzyc swój groźny wizerunek wobec ludu.Lud ma sie go bac i podporzadkowac jego rzadom. On jest panem i władca i nikt nie ma prawa mu sie sprzeciwic.Rozpiera go duma duma która jest chorobą i nie pozwala mu trzeźwo oceniac sytuacji i sprawiedliwie panowac nad ludem
Z drugiem strony bardzo kocha swojego syna hajmona i eurydykę, gdy oboje umierają Kreon cierpi , tęskni za najbliższymi. Stara się służyc dobru ojczyzny ale czy jego wybory były słuszne...
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T19:00:40+01:00
Kreon to jeden z głównych bohaterów "Antygony" Sofoklesa. To król Teb- brat Jokasty i wuj Antygony.
Kreon za wszelką cenę pragnął być królem sprawiedliwym i godnym tronu. Ponad wszystko stawiał dobro publiczne, które było utożsamione z dobrem państwa. Kreon to władca stanowczy. Jest też bardzo uparty, gwałtowny, wybuchowy, bywa także, że przejawia wobec innych swe okrucieństwo. O tym zachowaniu świadczy fakt w którym Kreon nie zezwolił na uroczysty pogrzeb Polinejkesa.
"Czyż według ciebie bóstwa czczą zbrodniarzy?"
Kreon uważał że jedyną potęga ludzką są pieniądze.
"Bo nie ma gorszej dla ludzi potęgi,
Jak pieniądz:(...)"
Kreon mierzył wszystkich jednakowa miarą i postanowił odrzucić wszystkie argumenty emocjonalne i religijne które wówczas kierowały Antygoną. Nie szanował ciała zmarłych. Uważał ze sąd należy jedynie do bogów. jego wina jest pycha i upór graniczący z głupotą: odrzucał wszystkie argumenty. Wreszcie Kreon przejawia swoją bezduszność wobec Antygony i skazuje ją na karę śmierci:
" Tak więc wypada strzec prawa i władzy
I nie ulegać niewiast samowoli"
Wina Kreona jest winą tragiczną, ponieważ jako władca chciał dobrze, ale jego czyny obróciły się przeciwko niemu. Kreon zabłądził w swoim życiu, bo nie chciał dopuścić do siebie myśli iż wola bogów może być inna- odmienna od jego władzy. Król Teb, kieruje się dobrem publicznymi doprowadza do tego, że odwracają się od niego nawet najbliżsi .
Kiedy Antygona popełniła samobójstwo, to Kreon dopiero przejrzał na oczy jakiego straszliwego wyroku dokonał. Dopiero wtedy zrozumiał wolę bogów i uznał swoją winę. Przyznał racje Antygonie.