Napisz rozprawke na temat : Nie wszystko , co w zyciu ważne , da się
przeliczyc na pieniądze . Uzasadnij słuszność podanego stwierdzenia ,
odwolujac sie do co najmniej 3 przykładow .Wykorzystaj jeden przykład z arkusza oraz podaj własne, w tym z literatury (Ebenezer Scrooge - opowiesc wigilijna)

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-04T18:21:47+01:00
Uważam ,że nie wszystko co w życiu ważne da się przeliczyć na pieniądze.Człowiek powinien bardziej zwracać uwagę na uczucia i kontakty z innymi ludźmi.
Przykładem jest postawa Scrooge'a w "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Człowiek ten nie liczył się z innymi ludźmi ,przez co nie miał ani przyjaciół, ani rodziny. Uważał on, że najważniejsze w życiu są pieniądze. Zrozumiał dopiero ,że jego postępowanie jest błędem ,gdy duch zaczął go oprowadzać po biednych, ale kochających się rodzinach.
Innym przykładem jest historia Aurelii w "Opium w rosole" Małgorzaty Musierowicz".Dziewczynka ta nie lubiła przebywać w domu, dlatego ,że jej rodzice ciągle się kłócili. Jej matka dużo pracowała by córce nic nie zabrakło. Aurelia jednak nie pragnęła ,aby mieć pieniądze tylko kochającą i szczęśliwą rodzinę.
Przykładem ,że pieniądze nie są w życiu najważniejsze jest także historia rodziny w "Synu Marnotrawnym". Ojciec, choć jego syn przetrwonił cały jego majątek wybaczył mu i po jego powrocie urządził mu huczną biesiadę.
Podane argumenty potwierdzają zawartą we wstępie tezę.