Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T18:45:14+01:00
Klimat monsunowy charakteryzuje się sezonową zmianą kierunku wiatrów. Tworzy się na styku wielkich powierzchni lądowych i wodnych. Dlatego występuje przede wszystkim na terenach leżących na wschodnich i południowo-wschodnich obrzeżach Azji oraz w północnej Australii i u ujścia Nigru w Afryce.
2010-02-04T18:46:12+01:00
W południowo-wschodniej Azji (Półwysep Indyjski, Indochiński, wshcodnie Chiny, Wyspy Jpońskie) występuje odmiana klimatów monsunowych. Charakterystyczne dla tej części świata monsuny letnie i zimowe są spowodowane różnym nagrzaniem sąsiadujących ze sobą olbrzymich powierzchni wody - Ocean Spokojny) oraz lądu (kontynent Azji). W lecie ląd bardzo silnie się nagrzewa podnosząc również temperaturę powietrza, które natychmiast unosi się w wyższe partie atmosfery powodując powstanie nad kontynentm niżu. W tym samym czasie wody Oceanu Spokojnego są chłodniejsze od sąsiadującego lądu. Tu tworzy się wyż atmosferyczny. Dlatego w lecie wiatry wieją od Oceanu w kierunku lądu przynosząc niezwykle obfite opady deszczu (monsun letni), dzięki którym możliwe są uprawy na przykład ryżu, ale również powodujące katastrofalne w skutkach powodzie. W zimie sytuacja jest odwrotna i wiatry wieją od lądu w kierunku oceanu przynosząc suche i zimne powietrze - monsun zimowy.
  • Użytkownik Zadane
2010-02-04T18:46:50+01:00
Klimat monsunowy charakteryzuje się sezonową zmianą kierunku wiatrów. Tworzy się na styku wielkich powierzchni lądowych i wodnych.