Odpowiedzi

2010-02-04T19:54:49+01:00
Większość płazińców to pasożyty czyli organizmy żyjące kosztem innych istot żywych. Mogą pasożytować w wewnątrz ciała żywiciela lub na jego powierzchni. Jednym z takich pasożytów jest tasiemiec. Świadczą o tym jego liczne przystosowania:
-przyssawki lub przyssawki i haczyki
-brak układu pokarmowego
-oddychanie beztlenowe
-obajniactwo
-produkcja milionów jaj
W trakcie rozwojów niektóre pasożyty zmieniają swojego żywiciela. Jeśli w żywicielu bytuje dorosła postać żywiciela, czyli zdolna do rozmnażania płciowego jest to żywiciel ostateczny. Każdy gatunek pasożyta ma sowich specyficznych żywicieli np: żywicielem tasiemca uzbrojonego jest świnia, a postać dorosła bytuje w jelicie cienkim człowieka, który zjadł mięso zarażone pasożytem.
Budowa tasiemca uzbrojonego:
Tasiemce są długimi płaskimi zwierzętami przypominającymi wyglądem taśmę. W ich ciele można wyodrębnić główkę, szyjkę, człony młodsze i człony starsze. W poszczególnych członach znajdują się gonady męskie i żeńskie, tasiemce są obojnakami.
Glizda ludzką można zarazić się nie umyte warzywa i owoce, na których znajdują się jaja tego pasożyta. Wraz z kanałem żywiciela mogą one przenikać do gleby i wody lub osiąść na roślinach. W ten sposób trafiają wraz z pożywieniem na nasze stoły. Najlepszą ochroną przed pasożytami jest więc przestrzeganie zasad higieny. Obecność glizdy w jelicie cienkim powoduje bóle brzucha, zmniejszenie apetytu i zatrucia toksynami. Wędrujące larwy mogą powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych przede wszystkim płuc i serca. Innym pasożytniczym nicieniem, który występuje głównie u dzieci jest owsik ludzi. Bytuje on w jelicie grubym, wywołując przykre swędzenie okolic odbytu. Drapiąc się dzieci roznoszą maleńkie jaja, które są tak lekkie że mogę unosić się w powietrzu. Częste mycie rąk ogranicza szerzeniu się infekcji.
1 1 1
2010-02-04T19:55:19+01:00
Tasiemiec rozmnarza sie składając nawt 2000 proglotydów
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T20:08:01+01:00
Tasiemce są obojnakami, występuje u nich rozwój złożony (stadium larwalne). Do rozmnażania potrzebują żywicieli.
1) Tasiemiec nieuzbrojony
młody tasiemiec w organizmie człowieka- człony tasiemca z jajami odrywają się od pasożyta i wydostają z kałem na zewnątrz -> trafiają do żywiciela pośredniego -krowy -> tam w jelicie zagnieżdżają się larwy (onkosfery) -> larwy wędrują do krwi -> onkosfery zagnieżdżają się w mięśniach i tworzą wągry -> mięso z wągrami zjada człowiek - żywiciel ostateczny -> W jego organizmie rozwija się tasiemiec -> i tak w kółko.
2) Tasiemiec uzbrojony
w człowieku rozwija się młody tasiemiec -> człony tasiemca z jajami wydostają się wraz z kałem -> tam trafiają do żywiciela pośredniego- świni -> larwa (onkosfera) -> wędruje ona z krwią do mięśni -> tworzy wągry -> mięso z wągrami zostaje zjedzone przez człowieka -> pasożyt rozwija sie w organizmie człowieka -> i tak w kółko
3) glista ludzka
Dorosła samica żyje w jelicie cienkim i składa dziennie do 200 tysięcy jaj -> jaja wydostają się z kałem żywiciela -> zostają połknięte przez kolejnego żywiciela - człowieka (glista to pasożyt tylko jednego gatunku) -> z osłon jajowych uwalniają się larwy -> wgryzają się w ścianki jelita -> larwy przedostają się do naczyń krwionośnych (potrzebują tlenu do dalszego rozwoju) -> wraz z krwią larwy trafiają do płuc i tam dwukrotnie przechodzą proces linienia -> kiedy osiągną 2 mm długości wędrują do góry -> przechodzą przez oskrzeliki, oskrzela, krtań do tchawicy -> zostają odruchowo przełknięte i trafiają do żołądka -> po dwóch miesiącach rozmnażają się płciowo -> i tak w kółko.
1 5 1