Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T20:13:22+01:00
Obraz (ołtarz) Hamsa Memlinga powstał pod koniec XVw. Składa się z trzech części. Środkowa zawiera rozległą Panoramę Sądu Ostatecznego. W jej górnej części, niebiańskiej, na łuku tęczy siedzi Chrystus- Sędzia (tęcza podkreśla wielkość i chwałę).
Stopy opiera o kulę (symbol świata), co oznacza panowanie nad ludźmi.
Ma widoczne rany po gwoździach, gdyż jest zarazem Panem i Odkupicielem, który przez poniesioną mękę zbawił ludzkość.
Na sobie ma purpurowy płaszcz.
Symbole lilii i miecza to kolejneznaki sędziego.
Miecz- wyobrażenie kary przeznaczonej dla potępionych. Wywołuje strach przed potęgą Bożą.
Lilia symbolizuje miłosierdzie i łaskę Chrystusa.
Obok siedzą Apostołowie i Matka Boska. Występują również postacie aniołów.
W strefie dolnej centralną postacią jest Archanioł Michał trzymający wagę, na której mierzy ciężar uczynków ludzkich.
Archanioł otoczony jest aniołami i diabłami oraz ludźmi, którzy powstali z grobów. Z prawej strony Archanioła widoczna jest walka o dusze ludzkie, a z lewej ludzie, którzy są spychani do piekieł lub czyścca. Ludzie prubują się uwolnić z tych czeluści.
Na lewej stronie tryptyku jest pochód zbawionych idących do nieba, brama symbolizuje miasto Boże, czyli Niebiańską Jerozolimę. Za bramą dominuje kolor żółty oznaczający coś miłego. Wita ich św. Piotr, który jest zastępcą Boga na Ziemi.
Na prawej stronie tryptyku widzimy diabły, które strącają ludzi do czyścca. Jest także ukazana lawina ciał ludzkich, które krzyczą i boją się.
Ciała spadają w otchłań, a diabły spychają ich w nią. Możemy także zauważyć płomienie, a czerwień widoczna na obrazie symbolizuje agresję, zło.
Aniołowie trąbiący na trąbie ogłaszają koniec świata.
Obraz jest dynamiczny. Namalowany został w ciepłych odcieniach, głównie czerwieni i kremowo- perłowej pasteli. Gdzieniegdzie można dostrzec postacie ubrane w szaty o zimnych kolorach, co rozjaśnia niektóre fragmenty tryptyku. W środkowej części biała linia (prawdopodoobnie widnokrąg) oddziela istoty boskie od zwykłych ludzi. Prawa część (niebo) jest jaśniejsza od lewej (piekło), która jest ciemna i mroczna. Środkowa część oddzielająca niebo od piekła sprawia, że ciały obraz wydaje się kontrastem między dobrem, a złem.
Według mnie "Sąd ostateczny" jest obrazem, który każdego człowieka wierzącego potrafi zmusić do zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Mimo, że jest trochę mroczny i przerażający to podoma mi się.
4 4 4
2010-02-04T20:14:40+01:00
Obraz wpływa na mnie pozytywnie. W dziele tym dominują barwy ciepłe. Widoczny jest Bóg, a pod nim ludzie,którzy błagają o przebaczenie i przyjęcie do nieba.Obraz jest rysowany w trzech częściach.Po lewej widocznieje niebo, do którego idą ludzie dobrzy , którzy na to zasłużyli. Po środku jest sąd ostateczny w ,którym Bóg osądza ludzi gdzie mają iść. A poprawej piekło, zauwarzalny jest ogień i tam właśnie idą ludzie źli


Jeśli się podoba to o naj proszę.
1 1 1