Odpowiedzi

2010-02-04T20:38:53+01:00
Turkuć podjadek -owad zaliczany do rodziny turkuciowatych z podrzędu szarańczaków. Jest Dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie przebywa w ciągu dnia podgryzając korzenie, a nocą wychodzi na powierzchnię, gdzie odżywia się nadziemnymi częściami roślin. Jego ciało jest wydłużone. Owad wszystkożerny, dożywający dwóch do czterech lat. WYstępuje w Europie. Jest szkodnikiem upraw. I podobno doskonałą przynętą na karpie ;D
15 1 15
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T20:39:05+01:00
Jeden z największych owadów w Polsce z rodziny turkuciowatych z rzędu prostoskrzydłych. Dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie przebywa w ciągu dnia podgryzając korzenie, a nocą wychodzi na powierzchnię, gdzie odżywia się nadziemnymi częściami roślin. Ciało wydłużone. Larwy identyczne jak imago, ale początkowo bezskrzydłe, a później z krótszymi skrzydłami. Owad wszystkożerny, dożywający dwóch do czterech lat.
Pożywienie
wszystkożerny, zjada korzenie roślin (stąd nazwa), ale również larwy innych owadów
Środowisko
łąki, rowy, zagony; również ogrody i sady; uważany za szkodnika upraw
Występowanie
Europa; w Polsce od nizin po rejony górzyste
1 3 1
  • Użytkownik Zadane
2010-02-04T22:13:53+01:00
Turkuć podjadek jest jednym z największych naszych owadów. Osiąga nawet 6 cm długości, jego ciało jest wydłużone, barwy brunatnoszarej. Na głowie ma długie czułki, a na końcu odwłoka – wyrostki ułatwiające orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Charakterystyczne są jego odnóża przednie: silnie zbudowane, spłaszczone i zaopatrzone w „zęby”, które służą do grzebania podziemnych korytarzy.
Turkucie drążą korytarze tuż pod powierzchnią gleby, zjadają napotkane korzenie roślin, unoszą młode rośliny (które wskutek tego więdną i zasychają), wygryzają dziury w bulwach korzeniowych i kłączach roślin. Zjadają również dżdżownice, ślimaki, pędraki i drutowce.

proszę :)
30 4 30