"Cóż warte by było życie, nawet w dostatku, ale bez przyjaźni"(Arystoteles). Co sądzisz o tej myśli? Mam napisać rozprawę.. Proszę tylko o kilka sensownych argumentów w kolejności od najmocniejszego do najsłaszego.. Mile widziane przykłady z literatury. Szybko!

3

Odpowiedzi

2010-02-04T21:07:02+01:00
Człowiek żyjący w dostatku mógłby w końcu zrobić się skąpy i nie patrzeć na inne osoby będące w otoczeniu.Przykładem takiej osoby jest bohater,,Opowieści wigilijnej'' Ebenezer Scrooge który żył w dostatku i do czasu kiedy nie pojawiły się trzy duchy był osobą skąpą i nie miłą.Każdy człowiek który żyje w dostatku nie kupi przyjaźni
2010-02-04T21:07:29+01:00
1. Najważniejszym argumentem jest to , że życie w dostatku i wielkich bogactwach byłoby puste i nie mające sensu, gdy nie ma się z kim dzielić tą radością.
2.Drugim argumentem jest to, że człowiek jest taką istotą która potrzebuje bliskości 2 człowieka, przekonaliśmy się o tym w książce pt. Opowieść Wigilijna.
Ebenezer Scrogge chociaż był bogaty, ale nie miał przyjaciół, lecz później dostrzegł tę pustkę w sercu.
To by było na tyle;]
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-04T21:23:30+01:00
1. Życie w dostatku doprowadza do tego, że wokół nas pojawiają się fałszywi przyjaciele, którzy są zainteresowani tylko i wyłącznie naszymi pieniędzmi.
2. Stosunek pomiędzy osobą w dostatku a zwykłym szarym człowiekiem powoduje, że budzi on wśród ludzi respekt i są oni w stanie zmienić swoje nastawienie do nich. W tym przypadku sprawdza się główne założenie Juliusza Słowackiego w " Kordianie ".
3. Prawdziwej i szczerej przyjaźni nie da się kupić.
4. Fałszywi przyjaciele w tym przypadku są tzw. hienami.
5. Prawdziwy przyjaciel nie oczekuje od nas rzeczy materialnych, ważniejsze dla niego są dobre słowa i pochwały.
6. W pewnym czasie życia możemy stwierdzić, że dorobek materialny to nie to czego oczekiwaliśmy od naszego życia i stwierdzamy, że ważniejsza jest przyjaźń.
7. W takich przypadkach człowiek może obwiniać się, że nie ma przyjaciół, co czasami może spowodować samobójstwo.

Przykłady z literatury:
- " Świętoszek "
- " Pan Tadeusz "
- " Syn Marnotrawny "
- " Biblia"
2 3 2