Odpowiedzi

2010-02-04T21:47:53+01:00
Wzbudzającą wiele kontrowersji nowością jest natomiast zasada automatycznego odnawiania polisy na kolejny okres ubezpieczenia, jeżeli nowy właściciel nie wypowie takiej umowy najpóźniej na dzień przed jej końcem.

Jeżeli więc kupiliśmy używany samochód i w ciągu 30 dni od jego zakupu nie wypowiedzieliśmy umowy OC, którą dostaliśmy niejako w spadku razem z samochodem, to ostatnią szansę na takie wypowiedzenie mamy najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania umowy.

Jeżeli tego nie zrobimy, to - czy nam się to podoba, czy nie - automatycznie zgodziliśmy się na to, by w kolejnym okresie samochód był ubezpieczony u tego samego ubezpieczyciela.

Reasumując: kupujemy używany samochód a wraz z nim, od właściciela samochodu, otrzymujemy polisę OC. I tu mamy dwa wyjścia: polisa nam odpowiada lub nie.

Jeżeli całkowicie nie odpowiada nam poprzednie ubezpieczenie samochodu, to mamy właśnie te wspomniane wyżej 30 dni, by taką niechcianą polisę wypowiedzieć. Gdy to zrobimy, sprawa jest całkowicie załatwiona - wybieramy nowego ubezpieczyciela i ubezpieczamy samochód tam, gdzie chcemy i tak jak chcemy.

Problemu nie ma również w sytuacji, gdy w całości akceptujemy zarówno poprzedniego ubezpieczyciela, jak również zakres i formę ubezpieczenia. Po upływie danego okresu ubezpieczenia, automatycznie przedłuży się ono na kolejny, taki sam okres, a my zapłacimy przewidzianą w umowie składkę i na tym koniec.

Z problemem natomiast (oraz niepotrzebnymi nerwami i stratą pieniędzy) możemy liczyć się w sytuacji, gdy ubezpieczenie kupionego samochodu nam nie odpowiada, a my - nie mając czasu, by działać w tej sprawie - postanowiliśmy jednak doczekać do jego końca, by dopiero potem ubezpieczyć się tak, jak chcemy.

Jeżeli z jakichś powodów (przeważnie jest to brak czasu) zdecydowaliśmy się na taki właśnie wariant, to musimy bardzo uważać, by nie przeoczyć tego przedostatniego dnia obowiązywania umowy, w którym zgodnie z nowym prawem mamy jeszcze ostatnią szansę na wypowiedzenie umowy OC.

Osoby, które się zagapią, stracą szansę na zmianę ubezpieczyciela.

W znacznie gorszej sytuacji będą osoby, które nic nie wiedząc o zmianie w przepisach po upływie starego ubezpieczenia wykupią nową polisę OC w innej firmie. Aż do chwili, w której od poprzedniego ubezpieczyciela nie przyjdzie upomnienie i wezwanie do zapłaty takie osoby będą przekonane, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Niestety, nie będzie tu innego wyjścia: trzeba będzie opłacić składkę w dwóch miejscach.