Muszę napisać list na około 120 słów do kolegi / koleżanki z Anglii, który / która zaprosił/a cię do siebie na trzy tygodnie w czasie wakacji:
-Zapytaj kolegę / koleżankę, jak poradził/a sobie z egzaminami
i podziękuj za zaproszenie.
-Przeproś, ze będziesz mógł / mogła przyjechać tylko na dwa tygodnie
i podaj powód.
-Powiedz, kiedy i gdzie przyjedziesz.
-Poproś o rade, co masz ze sobą zabrać i spytaj o pomysły na prezent
dla jego / jej rodziców.
Proszę o pomoc

2

Odpowiedzi

2010-02-05T10:05:21+01:00
Hi Kate
How are your last exams,did you passes?
Thank you for your invite but I have some problem.I can't be in England for 3 weeks, only 2 because on 8th Juli I will go to Spain.
But I think that this 2 weeks will be great and I'll see so many interesting place.
I'll be in Englnd on 21th June.I have already tickets.I'll come to airport London Borough of Newham.I read that it is the biggest airport in London.I don't know about what time I'll exacly come but I'll call you.
I have one more request, please ell me what I should get on with me? and I want to buy something for your parents but I don't have and Idea, maybe you help me
I wait for your letter, I hope you answer me quikly...
see you
xyz
2010-02-05T10:19:56+01:00
Cześć Pati!
Strasznie dziękuję ci za zaproszenie na 3 tygodnie do Anglii .Jestem zachwycona moi rodzice także że mogę tak barwnie spędzić wakacje razem z moją najlepszą koleżanką.
Przyjadę na początku sierpnia . Tylko że muszę cię przeprosić bo mogę przyjechać na dwa tygodnie ponieważ potem jadę na rajd . Szkoda że nie mieszkasz w Polsce razem byśmy pojechały na ten rajd . Mniejsza O to. Jak tam egzaminy .Trudne? Napewno napisałaś bardzo dobrze .Wierzę w ciebie z całego serca . Strasznie proszę cię o radę co mam ze sobą zabrać nie mam pojęcia . Co mam kupić twoim rodzicom . Co lubią ? Chcę sprawić na nich wielkie wrażenie . Dobra kończę Bo się strasznie rozpisałam...

Pozdrawiam Majka .!Hi Pati!
Terribly thank you for inviting me for 3 weeks in England. I am delighted my parents, and so vividly that I can spend a holiday with my best friend.
Come in early August. It's just that I have to apologize to you because I can arrive in two weeks since then I am going to the rally. It is a pity that they do not live in Poland, together we went to this rally. Never mind. How's the exams. Difficult? Are you sure you write very well. I believe in you with all my heart. Terribly ask you for advice what to take with you I do not know. What should I buy your parents. What they like? I want to make a great impression on them. For a good finish it launched a terribly ...

Yours Majka.!
Proszę ;)) Liczę na Naj.!;))


2 4 2