Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-05T10:44:09+01:00
Tomek Bagiński - twórca Katedry, filmu nominowanego do Oskara i Jacek Dukaj - autor prozy, na której motywach powstał film, wznoszą Katedrę wspólnie. Jej architektura to wartka akcja, tajemnicza historia oraz porywające wyobraźnię, najbardziej efektowne kadry filmu.

Gdy filmowa realizacja Katedry zdobywa uznanie i rozgłos światowy, łatwo zapomnieć, że w istocie cały ów proces napędzany był mocą tej samej nierozumnej, radosnej, dziecinnej fascynacji, która sprawia, że wieczorami, nocami, z wysuniętym językiem i wypiekami na policzkach ślęczymy nad naszymi wariackimi projektami - nie ma znaczenia: przy sztaludze, nad rękopisem, przy komputerze, nad oryginalnym konstruktorem elektronicznym, nad deską kreślarską czy zupełnie już abstrakcyjnym modelem matematycznym - bo jest zbyt piękne, bo złapało serce i umysł, bo nie sposób się oprzeć.

Młody, zdolny, autor filmu animowanego Katedra. Katedra otrzymała nominację do nagrody Oskara w 2003 roku. Od lat szkolnych interesuje się zagadnieniami animacji komputerowej. Studiował architekturę w Warszawie. Na uczelni stworzył swój pierwszy film animowany Rain. Umożliwiło mu to współpracę z agencją Plastige Image, która wyprodukowała Katedrę. Praca nad utworem trwała prawie trzy lata. Film trwa 6 min i 40 s, ma 98 tys. klatek.