Pomoże ktoś bo nie ogarniam a to na jutro PILNE z góry dzięki...

niektóre ze zjawisk zwiazanyh z oddziaływaniem miedzy cząsteczkami wykorzystuja też zwierzęta.
poniżej przedstawiono trzy przykłady zwierząt z krótkim opisem
napisz jakie zjawizka wykorzystująte zwierzęta . uzyj słów i zwrotów: małe duże, siły, spójności, między, siły przylegania, napięcie powierzchniowe.

a)pióra kaczki są nasiąknięta tłuszcze. woda nie dostaje się pomiedzy pióra, ale z nich spływa.
b)charakterystyczną cechągekonów jest umiejętność wsoinania sie po pionowych powierzchniach. jest to mozliwe dzieki przylgom znajdującym się na jego odnóżach.
c)nartnik potrafi nie tylko utrzymac sie na wodzie, ale również po niej biegać. jest to mozliwe dzięki jego nietypowym odnóżom, które pokryte są specjalnymi włoskami.

proszę o szybką odpowiedz ;)

1

Odpowiedzi

2009-10-08T01:28:14+02:00
A kaczka - wykorzystuje siły spójności - tłuszcz między piórami pełni rolę uszczelki, jak silikon w instalacjach sanitarnych
b gekon -wykorzystuje siły przylegania - stwierdzono, że łapki gekona składają się z mikroskopijnych włosków rozszczepionych dodatkowo na swych końcach w pęczki jeszcze cieńszych nano-włosków. Płaskie zakończenia tych włosków oraz ich ogromna liczba odpowiadają bezpośrednio za bardzo dużą powierzchnię przylegania łapek do podłoża.
c nartnik - napięcie powierzchniowe - dzięki stosunkowo dużemu napięciu powierzchniowemu wody i specjalnym włoskom na odnóżach nartnik nie tonie lecz utrzymuje się na powierzchni zbiorników wodnych
5 4 5