Czy ktoś może mi podać po kilka wierszy i p związanych z Fryderykiem Chopinem, a także mile widziane zdjęcia oraz nieznane fakty z życia Fryderyka Chopina. Chodzi o to by napisać mi te wiersze, ale nie tylko tytuły! Dokładniej: Fryderyk Chopin w Poezji i prozie (nie tylko tytuły!!! Również treść)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-05T17:45:52+01:00
Coś o Fryderyku:
Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 (patrz: Data urodzenia) w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista.

Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu. Nazywany bywa poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej.

Jego przyjaciółką i towarzyszką życia była pisarka George Sand.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, czy George Sand i Fryderyka Chopina łączyła prawdziwa miłość, to ich słynny pobyt na śródziemnomorskiej wyspie Majorce pozwoli mu rozwiać je całkowicie. Jedyne, co może zadziwiać - to fakt, iż po tych przeżyciach potrafili jeszcze ze sobą rozmawiać.

Czasami odnosi się wrażenie, jakby spędzili na niej wiele lat, ale w istocie przebywali tam tylko trzy miesiące. Przyjechali w listopadzie 1838 roku, w dwa lata od chwili poznania się w Paryżu na przyjęciu zorganizowanym na prośbę Sand w domu Franciszka Liszta. Tego pamiętnego listopadowego wieczoru 1836 roku Chopin dał się namówić do gry i zasiadł do fortepianu. Ona siedziała przy kominku z głową owiniętą szkarłatną chustką i słuchała z napiętą uwagą, paląc cygaro za cygarem. Zamiast spódnicy miała na sobie szarawary z czerwonego aksamitu, tak że wyglądem przypominała Turczynkę. Chopin nie znosił dymu cygar - jego atakowane gruźlicą płuca źle nań reagowały - a zrównoważonego z natury konserwatystę raził jej wyzywający strój. Miała lat trzydzieści dwa i była niekonwencjonalna zarówno w swoich powieściach, jak i w stylu bycia. On miał lat trzydzieści sześć i był trochę mniej znany, chociaż cieszył się opinią lwa salonowego. W liście do rodziny pisał, że spotkał "ważną i sławną osobistość Madame Dudevant, znaną pod nazwiskiem George Sand", dodając, że nie przypadła mu specjalnie do gustu i że jego zdaniem jest raczej mało atrakcyjna. Być może ta jego powściągliwość podsyciła ciekawość George Sand i podrażniła jej ambicję, ponieważ na następne przyjęcie, na które w grudniu oboje zostali zaproszeni, pojawiła się w biało--czerwonym stroju, narodowych barwach ukochanej Polski Chopina. Wkrótce potem zaprosiła go do swej wiejskiej posiadłości, ale Fryderyk nie skorzystał z zaproszenia

Wiersze:
Niestety nie znam niego wierszy tylko utwory myzyczne:(
8 4 8