Odpowiedzi

2010-02-05T18:51:53+01:00
Nie wiem czy o to chodzi :
Do najważniejszych kampanii wojennych Napoleona należały te przeprowadzone przeciwko kolejno tworzonym koalicjom w latach 1799 - 1815.
W czasie wyprawy Napoleona do Egiptu zawiązana została II koalicja, w skład której weszły: Anglia, Austria, Neapol, Rosja oraz Turcja. Car Paweł I nie ufając zbytnio Anglii Austrii wycofał się z koalicji i już do końca swojego panowania prowadził w basenie Morza Bałtyckiego i Śródziemnego politykę antyangielską. Zawiązanie koalicji spowodowało wznowienie działań wojennych we Włoszech wiosną 1799 roku.
Na przełomie 1979/1800 roku powstrzymany został pochód wojsk rosyjskich w Szwajcarii (bitwa pod Zurychem) a w 1801 roku wojska Napoleona opanowały Portugalię, będącą sojuszniczką Anglii. W tym samym roku Napoleon zdołał odzyskać Neapol i porty królestwa, które od 1789 roku zajęte były przez flotę angielską. Przeciążenia finansowe Anglii zmusiły ją do podjęcia rokowań pokojowych. 26 marca 1802 roku podpisany został krótkotrwały pokój w Amiens, który umożliwił powrót reszty wojsk francuskich z Egiptu a także wpłynął na umocnienie wewnętrznej władzy Napoleona.
W walkach przeciwko Austrii wyprawa przez przełęcz św. Bernarda, zwycięstwo pod Marengo (14 VI 1800 r.) oraz wygrana gen. Moresu pod Hohenlinden otworzyło wojskom napoleońskim drogę na Wiedeń. W tej sytuacji Austria zmuszona została do podjęcia rokowań pokojowych, które zawarte zostały w Lunẻville 9 lutego 1801 roku.
Rok 1805 przyniósł powstanie III koalicji zorganizowanej poprzez Anglię, w skład której weszły: Austria, Rosja - rządzona już przez cara Aleksandra I, Szwecja oraz Królestwo Neapolu. Co zmusiło cesarza Francji na podjęcie inwazji na wyspę. Niestety klęska wojsk francuskich i hiszpańskich na Atlantyku ( 21 X 1805) u przylądka Trafalgar uniemożliwiła realizację tego planu.
Inaczej przedstawiała się sytuacja na lądzie. Kampania przeciwko wojskom rosyjskim i austriackim oraz ponoszone kolejne zwycięstwa pod Ulm, Wiedniem czy Austerlitz (2 XII 1805) doprowadziła do upadku I Rzeszy Niemieckiej. Franciszek II zrzekł się tytułu cesarza niemieckiego, po zawiązaniu pod protektoratem Napoleona Związku Reńskiego skupiającego szesnaście państw niemieckich. W roku 1806 Republika Batawska przekształcona została w Królestw Holandii na tronie którego zasiadł brat Napoleona - Ludwik. W tym samym czasie na tronie Neapolu zasiadał starszy brat cesarza Francji - Józef.
1 1 1