Odpowiedzi

2010-02-05T18:43:08+01:00
Ciało składa się z głowy, worka trzewiowego oraz nogi (główny narząd ruchu) brak symetrii ciała.

Głowa jest wyraźnie oddzielona w przedniej części od nogi, na górnej części głowy usytuowane są trójkątne czułki stanowiące narząd zmysłu ślimaka. U nasady czułek znajdują się parzyste oczy. Otwór gębowy w dolnej stronie, posiada tarkę ? narząd gębowy, biorący udział w pobieraniu pokarmu. Worek trzewiowy okryty jest płaszczem.
Płaszcz pokryty muszlą odzwierciedlającą kształt worka trzewiowego. W obrębie płaszcza zlokalizowana jest jama płaszczowa zwana też jamą płucną usytuowana przed sercem. Do jamy uchodzą narządy wydalnicze, otwór odbytowy oraz narządy rozrodcze. Otwór płciowy przed jamą płaszczową. Brzegi jamy są cewkowato wydłużone tworzą rurkę oddechową (syfon).
Muszla błotniarki jest wydłużona i skręcona prawoskrętnie. Kolor ciała i muszli osobników dorosłych od barwy brunatnej do czarnej, osobniki młode mają muszle żółtą. Zbudowana jest z trzech warstw:

Wstężyk austriacki (Cepaea vindobonensis C. Pfr.) syn. ślimak austriacki (Tachea austriaca Meg. v. Mühlf.) ślimak z rodziny ślimakowatych z rzędu trzonkoocznych. Skorupka normalnie wykształcona, biała lub lekko żółtawa o zmiennej liczbie brunatnych lub jaśniejszych pasków. Paski mogą się zlewać lub zanikać, najwięcej ich, bo do 5 występuje na ostatnim skręcie (tym z otworem). Muszla 20 do 26 mm szerokości i 17 do 24 mm wysokości. Dołek osiowy zakryty jasnoróżową wargą. Występuje na niżu Europy południowo-wschodniej, w środowisku suchym – wzgórza, przydroża o podłożu bogatym w wapń (np. less) na roślinności wysokiej i zwartej zarówno zielnej jak na krzewach liściastych (np. na kolcowoju). Ze względu na częste koszenie trawników coraz częściej ostoją gatunku są właśnie gęste krzewy.Racicznice w oczku wodnym są lokatorami niezwykle pożytecznymi i pożądanymi. Nie przenoszą żadnych chorób i nie pasożytują na rybach. Pojedynczy dorosły osobnik jest w stanie w ciągu doby przefiltrować prawie 3 litry wody. Tak więc posiadając kolonie tych małży mamy darmowy filtr, który co najważniejsze nie wymaga czyszczenia. Racicznice (podobnie jak inne małże) odfiltrowują z wody nie tylko glony, ale także fitoplankton, pierwotniaki i wymoczki powodujące mleczne zmętnienie wody.
4 3 4