Odpowiedzi

2010-02-05T18:58:47+01:00
Gziazdowinki to ptaki ktorych piskleta powykluciu sa niezdolne do samodzielnego zycia i rodzice musza ciagle sie nimi opieokowac, zagniazdowinki to patki ktorych piskleta po wykluciu sa zdolne do samdzielnego zycia, potrafia same o siebie zadbac i nie potrzebuja rodzicow.
2010-02-05T18:58:52+01:00
Gniazdowniki-ptaki, których pisklęta są po wykluciu niedołężne i wymagają opieki rodziców, w związku z czym dłuższy czas spędzają w gnieździe. Gniazdowniki najczęściej wykluwają się nagie (bez upierzenia) i ślepe, czasami są pokryte rzadkim puchem. Nie potrafią same zdobywać pożywienia i są całkowicie uzależnione od pomocy dorosłych ptaków, które je ogrzewają i karmią.

Zagniazdowniki-ptaki, których pisklęta bardzo szybko po wykluciu z jaja są zdolne do samodzielnego życia i nie przebywają w gnieździe. Są one pokryte gęstym puchem, sprawnie chodzą, biegają (niektóre także pływają), potrafią utrzymać stałą temperaturę ciała. Opuszczają gniazdo w trakcie pierwszego dnia od wyklucia i samodzielnie zbierają pokarm (wskazywany przez rodziców). Samice przez pewien czas prowadzą je, chronią przed napastnikami i ogrzewają pod skrzydłami.