Odpowiedzi

2010-02-05T20:55:53+01:00
Węgorz jest rybą słodkowodną, a generatywnie morską i w związku z tym odbywa katadromiczne wędrówki tarłowe.
Istnieje wiele gatunków węgorzy, np. węgorz europejski, Anguilla anguilla (L.), a także węgorz amerykański, Anguilla rostrata (Le Sueur). Obszar występowania gatunku europejskiego jest bardzo rozległy. Ryba ta dociera do wód śródlądowych północnej Norwegii i Islandii, wstępuje do rzek wszystkich krajów położonych nad M. Bałtyckim, licznie występuje w wodach państw europejskich leżących nad Oceanem Atlantyckim, a przez Cieśninę Giblartarską zasiedla wybrzeża M. Śródziemnego. Ciekawe, że ryba ta nie zasiedla zlewiska M. Czarnego, gdzie spotyka się tylko pojedyncze osobniki.
Węgorze trą się w głębinach Morza Sargassowewego u brzegów Ameryki, stąd wiemy o ich tarle mało. Wiadomo tylko, że stamtąd nie wracają. Z jaj wylęgają się przejrzyste larwy, przypominające kształtem liść wierzby. Po wykluciu z jaj młode węgorze europejskie wyruszają w trwającą trzy lata wędrówkę, podczas której pokonują prawie 5000 km. Węgorzom amerykanskim przebycie ok. 1500 km w przeciwnym kierunku zajmuje rok. Gdy dotrą do celu, przechodzą przeobrażenie. Powstają z nich węgorze zupełnie podobne do starych osobników, tyle, że bardzo cienkie i przezroczyste. Jedynie oczy i bryłka trzewi w jamie brzusznej, okryte srebrzysto-złotawą błoną, są widoczne wyraźniej. Młode węgorzyki, zwane węgorzem szklistym, pojawiają się
w ujściach rzek Europy Zachodniej w nieprzebranej, ogromnej ilości. Upłynie kilka lat zanim dorosną i wyruszą w swą daleką podróż ku M. Sargassowemu, by tam odbyć tarło i zginać.

Jeśli są jakieś błędy to przepraszam, ale starałam się szybko napisać... I ogólnie sorki, że tak dużo, ale jest to co trzeba :)
2 4 2