Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T08:31:10+01:00
,, Jeden ogień, drugi woda...'' - tak o dwoch antagonistach z ''Zemsty'' Aleksandra Fredry wypowiedzial sie Wacław.
Pierwaszy z bohaterów to Cześnik Raptusiewicz, opiekun majatku Klary, zubożałt szlachcic, stary kawaler ze starczymi dolegliwościami. Zajmował połowę zamku. Drugi z adwersarzy to Rejent Milczek. Jest wdowcem, ojcem Wacława. Bohater to właściciel wsi i części starego zamku
Cześnik to osoba, która często gestykuluje, wymachuje szabelką, uderza pięścią w stół. Zasób jego słownictwa jest niewielki, gdyż wypowiada sie krótko oraz używa potocznych słów, które zdradzają brak wykształcenia. Ulubionym powiedzeniem Cześnika jest ,,mocium ponie". Natomiast Rejent to flegmatyk, ktory w swoich wypowiedzeniach używa łaciny. Zasób słownictwa, którym sie posługuje, świadczy o jego wykształceniu.powiedzenie, które często używa to: "Niech się dzieje wola nieba/ Z nią się zawsze zgadzac trzeba".
Pierwszy z bohaterów jest nieśmiały w stosunku do kobiet. Jest również porywczy, nerwowy i nieobliczalny. Cześnik charakteryzuje si tym, że jest kłótliwy, uparty, mściwy, zawzięty. Oprócz wad miał też zalety, między innymi był gościnny. Powiedział: ,, Wszak gdy wstąpi w moje progi/ Włos mu z głowy spaść nie może''. Drugi bohater to Rejent - ,, słodki, cichy z kornym licem/, Ale z diabłem, z diabłem w duszy. Milczek to fałszywy, podstępny, mściwy, opanowany, lecz podobnie jak Cześnik dąży do upragnionego celu.
Moim zdaniem zarówno Cześnik jak i Rejent to ciekawe postacie o równie ciekawych poglądach i charakterach, lecz nie chciałabym być ich krewną, ponieważ obydwaj nie dbają o szczęście innych, mają bardzo wysokie "- ego".
1 5 1