Odpowiedzi

2010-02-06T11:46:07+01:00
22.VI.1941r. armia niemiecka ze sprzymierzonymi oddziałami fińskimi, włoskimi, rumuńskimi, węgierskimi i słowackimi napadła na swojego sprzymierzeńca Związek Radziecki. Przez ten atak pod kryptonimem "Barbarossa" został zerwany pakt o niagresji między tymi państwami. Dlaczego Niemcy postanowiły zaatakować ZSRR, swojego sojusznika??? Hitler zawsze wrogo odnosił się do komunizmu, a także spoglądał "łakomym wzrokiem" na Związek Radziecki, który był wielkim mocarstwem. Zdobycie Rosji zapewniłoby Niemcom samowystarczalność. Hitler marzył o zdobyciu tych terenów, ponieważ zawierały one bazę surowców, jak to określił gdyby Syberia i pola Ukrainy znalazłaby się pod jego panowaniem to obszar ten zamieniłby się w "krainę mlekiem i miodem płynącą". Są to argumenty, które wyjaśniają atak Hitlera na ZSRR. Rosja jednak wiedziała o tym, że pakt Ribbentrop-Mołotow nie jest trwały dlatego przygotowywała się do obrony w razie napadu Niemiec. Związek Radziecki został poważnie zaniepokojony nagłym upadkiem Francji, ponieważ dawało to Niemcom wolną rękę do ataku na wschód. Przyspieszono tempo przygotowań wojennych przestawiając przemysł na potrzeby armi. Jednak Armia Czerwona nie miała dowódcy, który sprawnie by nie zarządzał, dlatego Niemcy szybko posuwali się w głąb Rosji zajmując Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie. Po kilku miesiącach armia Wermachtu dotarła na przedpola Moskwy i Leningradu.
4.IX.1941r. ciężka artyleria niemiecka rozpoczęła ostrzał miasta, który trwał do stycznia 1944r. 8.IX.1941r. żołnierze Wermachtu zajęli Szlisselburg, oraz południowy brzeg jeziora Ładoga. Przyczyną porażek Rosjan był brak kadry dowódczej w wyniku "wielkiej czystki" którą przeprowadził Stalin przed wojną, a także wroga postawa narodów nierosyjskich do władzy komunistycznej, którzy początkowo witali Niemców jako wyzwolicieli. 10.IX.1941r. dowódcą obrony Leningradu mianowano gen. Żukowa. Powsztrzymał on parcie Niemców, ustabilizował linię frontu i rozpoczęły się walki pozycyjne trwające do stycznia 1944r. Ostatecznie Niemców wyparto z tego miasta, ale śmierć głodową poniosło w wyniku blokady lądowej Rosjan przez Niemców 641 tys. mieszkańców. Po wyparciu Niemców Rosjanie dostali nowych nadzieji i sił na pokanie armii niemieckiej. Jednak droga do sotatecznego pokonania Niemców była jeszcze daleka.
Jedną z największych bitew lądowych II wojny światowej stoczono w dniach 5.VII-23.VIII.1943r. pod Kurskiem. Rosjanie na tym obszarze zgromadzili największe siły, zwłaszcza pancerne. Armia niemiecka wprowadziła do tego starcia czołgi ciężkie typu Tygrys i Panthera przez co sowieckie czołgi średnie i lekkie miały małe szanse. 5.VII.1943r. obrona sowiecka została przedarta. W dniach 12-16.VII.1943r. doszło do wielkiej bitwy pancernej w rejonie wsi Prochorowka, w której uczestniczyło około 1200 czołgów. Była to największa bitwa pancerna w tej wojnie. Niemcy poniosły klęskę i Rosjanie zaczęli wyzwalać tereny zajęte przez Niemców, którzy ostatecznie musieli się wycofać. Od tj chwili koleje wojny odwróciły się.
3 5 3