Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T21:41:45+01:00
Poniedziałek, 1 lutego (21:31)
Palikot: Zarząd PO wskaże Komorowskiego
Zdaniem wiceszefa klubu PO Janusza Palikota, jeśli to Zarząd Krajowy PO wskaże kandydata Platformy na prezydenta, zostanie nim Bronisław Komorowski. W przypadku prawyborów - w ocenie Palikota - również najbardziej prawdopodobny jest wybór Komorowskiego, ale - jak zastrzegł poseł PO w TVN24 - "takiej pewności już nie ma".
Wybór Komorowskiego na kandydata jest już prawie pewny/fot. Piotr Bławicki
Wybór Komorowskiego na kandydata jest już prawie pewny/fot. Piotr Bławicki /Agencja SE/East News
Palikot był pytany o to, kto zostanie kandydatem PO w wyborach prezydenckich. - To zależy od tego, czy będzie to decyzja zarządu, bo jeśli będzie to decyzja zarządu partii, to będzie Bronisław Komorowski. Jeżeli będą prawybory, to oczywiście zdecydują wszyscy członkowie partii. Też raczej będzie to Bronisław Komorowski, ale już takiej pewności nie ma - odpowiedział
Premier Donald Tusk powiedział w niedzielę w Radiu ZET, że rozważa przeprowadzenie w PO powszechnych wyborów, które wyłoniłyby kandydata Platformy na prezydenta. W wyborach wzięliby udział wszyscy członkowie partii. Tusk nazwał "naturalnym" kandydatem PO Bronisława Komorowskiego, ale ocenił też, że również Radosław Sikorski powinien wygrać z Lechem Kaczyńskim.
Wtorek, 2 lutego (20:35)
PiS przeciwko tablicy na cześć niemieckich ofiar
Posłowie PiS Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak domagają się zdjęcia z gdyńskiego kościoła redemptorystów odsłoniętej w sobotę pamiątkowej tablicy, poświęconej 65. rocznicy zatopienia na Bałtyku przez Rosjan trzech niemieckich statków "Wilhelm Gustloff", "Goya" i "Steuben". Katastrofy te pochłonęły ok. 20 tys. ofiar.
List w tej sprawie pomorscy posłowie PiS skierowali we wtorek do Prowincjała Zgromadzenia Redemptorystów w Warszawie o. Ryszarda Bożka.
- Wmurowanie tablicy pamiątkowej jest formą wyjątkowego wyróżnienia, porównywalną do postawienia pomnika - czytamy w liście posłów.
Parlamentarzyści PiS przypomnieli, że na "Gustloffie" znajdowało się m.in. ponad 900 oficerów i marynarzy, którzy mieli stać się załogą niemieckich okrętów podwodnych U-Boot oraz wielu innych żołnierzy i funkcjonariuszy III Rzeszy. - Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość cywilnych ofiar stanowiły osoby, które zajęły wcześniej mieszkania wypędzonych Gdynian i przejęły ich dobytek - podkreślili autorzy listu.
W rozmowie Jaworski powiedział, że honorowanie w tej sposób niemieckich ofiar wojny świadczy o "braku wrażliwości" oraz "zacieraniu różnic między ofiarą i katem". - Jestem oburzony i budzi to mój sprzeciw - dodał.
Środa, 3 lutego (18:11)
Putin do Tuska: Wiem, jak ważny jest Katyń
Środa, 3 lutego (18:11)
Premier Rosji Władimir Putin zaprosił w środę szefa polskiego rządu Donalda Tuska do Katynia na kwietniowe uroczystości rocznicowe. Tusk zaproszenie przyjął. W ocenie polskiego premiera jest to ważny krok na drodze poprawy polsko-rosyjskich stosunków.
Putin do Tuska: Wiem, jak ważny jest Katyń
O tym, że premier Rosji zaprosił szefa polskiego rządu do Katynia w kwietniu na uroczystości rocznicowe, poinformował w środę po południu rzecznik szefa rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow. Zaproszenie zostało przekazane w czasie rozmowy telefonicznej, do której doszło z inicjatywy strony rosyjskiej.
- Władimir Putin zaprosił premiera Polski do odwiedzenia, w ramach uroczystości rocznicowych, Katynia, gdzie w końcu lat 30. w rezultacie politycznych represji zginęła duża liczba radzieckich obywateli, w 1940 roku zostali rozstrzelani polscy oficerowie, a później przez nazistowskich okupantów - liczni żołnierze Armii Czerwonej - powiedział Pieskow dziennikarzom w Moskwie.
"Wspólne uczczenie pamięciu ofiar"
Po tej wypowiedzi Pieskowa na stronach kancelarii polskiego premiera pojawił komunikat, w którym poinformowano o zaproszeniu Putina do "wspólnego uczczenia pamięci ofiar Katynia". Uroczystości te odbędą się w pierwszej połowie kwietnia 2010 r.
Czwartek, 4 lutego (23:00) Więcej na temat: Donald Tusk, CBA
Tusk: Wyjaśnię doniesienia o czystkach w CBA
Premier Donald Tusk zapowiedział, że "podejmie wyjaśnienie" medialnych doniesień na temat "czystek w CBA". O tę sprawę pytała premiera posłanka PiS Beata Kempa przy okazji przesłuchania szefa rządu przed hazardową komisją śledczą.
Szef rządu zadeklarował jednocześnie, że ma pełne zaufanie do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika. Jak mówił, jego działania wydają mu się "bardzo cywilizowane, spokojne i na pewno nie mające charakteru jakiś represji czy odwetu".
Kempa pytała premiera, czy zlecił wyjaśnienie informacji medialnych mówiących "o czystkach w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, łamaniu praw funkcjonariuszy".
- Czy pan o tym słyszał, a jeśli tak, to jak pan, jako nadzorujący służby zareagował na ten fakt, że są poddawani badaniom wariografem? - dociekała.
- Niedawno było posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych, będzie też następne, jest komisja sejmowa ds. służb specjalnych, muszę powiedzieć, że nie na każdą histerię polityczną można reagować w sposób poważny. Mam pełne zaufanie do nowego szefa CBA, nie słyszałem o torturach stosowanych wobec funkcjonariuszy CBA -
Piątek, 5 lutego (20:08)
PO chce zmienić godziny głosowania w wyborach
Aktualizacja: Piątek, 5 lutego (22:58) Więcej na temat: Lech Kaczyński, Platforma Obywatelska
W dniu wyborów prezydenckich lokale wyborcze miałyby być otwarte od godz. 8 do 22 - taką zmianę przewiduje propozycja zmian w ordynacji prezydenckiej przygotowana przez PO.
Podczas wyborów w 2005 roku, elektorat Kaczyńskiego był najbardziej aktywny rano/fot.Michał Rozbicki
Podczas wyborów w 2005 roku, elektorat Kaczyńskiego był najbardziej aktywny rano/fot.Michał Rozbicki /Agencja SE/East News
Obecnie głosowanie w tych wyborach trwa od godz. 6 do 20. O godzinach otwarcia lokali wyborczych w wyborach prezydenckich mówi ustawa o wyborze prezydenta. Poseł PO Marek Wójcik powiedział w piątek, że projekt zmian w tej ustawie powinien trafić pod obrady Sejmu w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
- Proponujemy ujednolicenie godzin głosowania w tegorocznych wyborach (samorządowych i prezydenckich - red.), dlatego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w wyborach samorządowych głosowanie będzie odbywało się od godz. 8 do 22, a w wyborach prezydenckich odbywałoby się pomiędzy godz. 6 a 20 - powiedział Wójcik.
Jesienią tego roku odbędą się dwa rodzaje wyborów: prezydenckie i samorządowe. W ocenie Wójcika, różne godziny otwarcia lokali wyborczych w wyborach, które będą odbywać się w kilkutygodniowym odstępie, mogłyby wprowadzać wyborców w błąd.
Wójcik przypomniał, że w godz. 8-22 odbywają się również wybory do Parlamentu Europejskiego. A - jak podkreślił - statystyki i oficjalne dane podawane przez Państwową Komisję Wyborczą pokazują, że we wczesnorannych godzinach głosuje stosunkowo niewielu wyborców, a znacznie więcej oddaje swe głosy w godzinach popołudniowo-wieczornych.
Sobota, 6 lutego (14:25)
Szef NATO: Rosyjska doktryna nie odzwierciedla rzeczywistości
Nowa rosyjska doktryna wojenna, uznająca rozszerzenie NATO za czynnik zagrożenia militarnego, nie odzwierciedla rzeczywistości i jest sprzeczna z wysiłkami na rzecz poprawy relacji między Sojuszem a Rosją - ocenił szef NATO Anders Fogh Rasmussen.
- Muszę powiedzieć, że ta nowa doktryna nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji we współczesnym świecie (...) NATO nie jest wrogiem Rosji - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego w wywiadzie dla agencji Reutera, na marginesie odbywającej się w Monachium Konferencji o Bezpieczeństwie.
4 2 4