Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T13:09:59+01:00
ΣLiteratura nauczycielką życia. Tożsamość, szczęście, los człowieka w ujęciu wielkich pisarzy.

Wielcy pisarze czasów nowszych niejednokrotnie komentują nasze dzisiejsze dyskusje i trudności z wielką wnikliwością, a słuchamy ich chętnie, gdyż przemawiają niejako z głębi czasu, ukazują nam nasze pytania z dystansu, który być może pozwala widzieć lepiej. Spośród wielu wielkich wybieram Henrika Ibsena (l 828 - 1906), Augusta Strindberga (1849 - 1912) oraz innych pisarzy XIX i XX wieku, przedstawiając ich odpowiedzi na pytania o to, kim jest człowiek, kim jest dla niego Bóg i czy pytanie o Boga pozostaje istotne, czym jest ludzkie „ja" i jak je można zdefiniować, na czym polega wolność i szczęście człowieka, jaka jest sfera jego wolności w dążeniu do szczęścia, czym jest jego odpowiedzialność za szczęście i kształt życia innego człowieka, czym jest miłość i co zagraża relacjom między płciami. Wymieniam tylko najważniejsze z pytań. Wszystkie one znacznie pogłębiają naszą samoświadomość i dostarczają odbiorcy estetycznej przyjemności, jaką gwarantuje obcowanie z wielką literaturą.

ΣTeoretyczne i praktyczne kłopoty ze szczęściem.

Czy wygrany bilet na loterii zapewnia szczęście? Czy szczęściem jest intensywna rozkosz? Czy szczęśliwi jesteśmy wtedy, gdy inni uważają nas za szczęśliwych? Czy szczęście to zadowolenie z całości życia? W swoim wykładzie profesor Dziemidok dąży do pokazania, jak należy rozumieć pojęcie szczęścia, a jak go rozumieć nie należy; jak odnosi się ono do przyjemności, sensu życia i cierpienia. W drugiej części wykładu, bazując na koncepcjach filozoficznych, autor próbuje odpowiedzieć na pytanie „jak być szczęśliwym?” - pytanie, które zadaje sobie prawie każdy człowiek.

NP. FRAGMENT:
Bohater "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, czternastoletni syn polskiego inżyniera, pracującego przy budowie Kanału Sueskiego. Wraz z Nel Rawlinson uprowadzony przez mahometan, dzięki własnej odwadze, inteligencji i pomysłowości uwalnia z rąk porywaczy siebie, swą towarzyszkę i Murzyna Kalego. W czasie wielomiesięcznej wędrówki w poszukiwaniu ojca i pana Rawlinsona jest prawdziwym opiekunem dla Nel i przykładem dla Kalego i Mei. W pokonywaniu rozmaitych przeszkód pomagają mu także pies Saba i słoń King. Wychowywany w tradycjach patriotycznych, po szczęśliwym zakończeniu przygód wykuwa na skale Kilimandżaro słowa "Jeszcze Polska ... ".
1)Moim zdaniem bohaterowie uczą bardzo dużo, a szcególnie tego żebyśmy w swoim .życiu nie popełniali takich samych błębów co oni...;);););););););)


1 1 1