Napisz charakterystykę tytułowego bohatera Henryka Sienkiewicza, pt. 'Latarnik' czyli Skawińskiego, pamiętając o subiektywnej ocenie postaci.

Prosiłabym szybkO i dużoo ;)
Ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem, czyli subiektywna ocena postaci.
Z góry bardzO, bardzO dziękuje.. =]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T12:39:06+01:00
Skawiński to główny bohater noweli H.Sienkiewicza pt.''Latarnik''. Jest to osoba licząca około siedemdziesieciu lat. Z pochodzenia jest Polakiem, który ze wzgledu na udział w powstaniu listopadowym jest emigrantem politycznym.
Jest to osoba o ciemnej karnacji, włosach białych jak mleko i niebieskich oczach, w których kryje sie smutek i żal, a jednoześnie bystrość. Na jego twarzy widać wyraźne przygnebienie. Jego ruchy i postawa zdradzają, że był kiedyś żołnierzem.
Skawiński jest patriotą, który za udział w powstaniu listopadowym zostaje zmuszony do emigracji. Na obczyźnie walczy ''za wolność nasza i waszą''. Jest człowiekiem odważnym, walecznym i zdolnym do poświęceń. Jego potrzeba bliskości z rodakami sprawia, że nie jest obojetny na losy Polski.
Na emigracji czuje się zagubiony i samotny. Odczuwa, że jest skazany sam na siebie. Jego niezłomność sprawiła, że niezniechecił się do dalszej wedrówki.
Podczas tułaczki nie poddaje się losowi. Mimo jego częstego pechu dąży dalej. W pewnych momentach nie umie dostosować się na dłużej do zaistniałej sytuacji. Jego ciekawość świata i doświaczenie życiowe powodują, że jest zmeczony życiem.
Skawiński pracował w różnych zawodach. Jako pracownik był odpowiedzialny, rzetelny i sumienny. Jednak jego uczciwość spowodowała, że stał się łatwowierny i naiwny, czego dowodem było oszukanie go przez współpracownika.
Jednak jego los ma możliwość zmiany. Obejmuje on posadę latarnika. Na poczatku swojej kariery jest odpowiedxialny i rzetelny. Jest również osobą wrażliwą. Jednak jego wrażiwość doprowadza do tego, że czytajac ''Pana Tadeusza'' zapomina o właczeniu latarni i został wyrzucony z pracy,
Postac Skawińskiego uwazam za postac tragiczną, gdyż jego losy kończą się utratą pracy i opuszczeniem Aspinwall oraz za postać dynamiczna, bo w trakcie utworu śledzimy zmiany bohatera.


mysle, że sie podoba... ja za to zadanie dostałam 5!!!! to nie jest zadanie z neta ;p;p;p;p

mysle ze dostane max ;p;p;p;p;p