Napisac opowidanie o ksiazce pt: balladyna prosze o napisanie jak cos to piszcie na gg 20066285 tylko nie zgapiajcie z neta bo znam wszystkie streszczenia opowidania itp pls prosze chociaz troche napiszcie tak abym sie nauczyla na pamięc prosze daje naj xD

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T19:24:47+01:00
To nie jest z neta .. ;P tylko z mojego zeszytu jak coś ;P

"Balladyna" to tragedia Juliusza Słowackiego z roku 1834. Akcja rozgrywa się w okolicach jeziora Goplo w czasie nieokreślonym ( za panowania legendarnego króla Popiela III ). W utworze są obecne dwa wątki:
dzieje małżeństwa Balladyny i Kirkora oraz jej krwawych rządów i historia króla Popiela III, któremu Kirkor chce przywrócić władzę i odebraną koronę.
Balladyna rywalizuje z Aliną o względy Kirkora. Morduję Alinę zostaje żoną Kirkora i dzięki intrygom zdobywa tron. Wyrzeka się własnej matki. Jest egoistyczna, ambitna, okrutna i bezwzględnie dąży do władzy. Popełnia zbrodnię najpierw, by zdobyć władzę, a później aby ją utrzymać i uniknąć kary (zabija Grabca, Pustelnika,Kostryna i Matkę).
Balladyna ginie od uderzenia pioruna. W utworze są widoczne nawiązania do twórczości Szekspira i Biblii. Po zamordowaniu siostry na czole Balladyny pojawia się krwawe piętno( to aluzja do Lady Makbet która po zamordowaniu króla Duncana ma wrażenie, że widzi krew na swoich dłoniach). Szekspira również interesował problem władzy, walka o nią, ludzkie ambicje i namiętności . W Balladynie znajdziemy także inne elementy charakterystyczne dla tragedii szekspirowskiej (np. wprowadzenie fantastyki , wykorzystanie motywu natury).
Motyw władzy odnosi się przede wszystkim do losów tytułowej bohaterki. Balladyna zdobywa władzę dzięki przebiegłości , sprytowi, bezwzględności i zbrodni. Odrzuca wartości i normy moralne, aby zaspokoić swoje ambicje, ale nie jest szczęśliwa. Realizm i fantastyka współistnieją w dramacie, świat rzeczywisty reprezentują ludzie( Balladyna , Alina, Wdowa Kirkor, Pustelnik , Kostryn, Grabiec, Gralon). Autor w realistyczny sposób przedstawia ich przeżycia, uczucia i działania.Świat fantastyczny , baśniowy reprezentują: Nimfa Goplana i leśne duszki( Chochlik i Skierka) wykorzystując magię, Goplana wpływa na zdarzenia rozgrywające się w świecie postaci rzeczywistych i zmienia ludzkie losy.


Proszę, nie wiem czy to dobre jest ;P
1 2 1