Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T15:14:12+01:00
In the last holiday I had a very funny adventure. Coming to my aunt, I was sure that I have the right ticket. During the voyage, as was the control, it turned out that the ticket to Warsaw, and not to Wroclaw. At the beginning of the scare, but the ticket inspector has allowed me to get to Wroclaw. Today, I laugh out of this, but I have a lesson that you should always check what a ticket bought.

Tu masz tłumaczenie:
W ostatnie wakacje miałam bardzo śmieszną przygodę. Jadąc do mojej cioci, byłam pewna, że mam odpowiedni bilet. W trakcie podróży, gdy była kontrola okazało się, że bilet jest do Warszawy, a nie do Wrocławia. Na początku się wystraszyłam, ale kontroler biletów pozwolił mi dojechać do Wrocławia. Dzisiaj śmieję się z tego, ale mam nauczkę, że zawsze należy sprawdzać jaki bilet kupiłam.
3 4 3
2010-02-06T15:15:01+01:00
Mieliśmy razem z koleżankami jechać na kolonie, nad morze. Dzień przed wyjazdem napisałam sobie spis rzeczy, które muszę zabrać na wycieczkę. Ale niestety siostra sprzątała mój pokój i wyrzuciła potrzebną mi kartkę, Nie pamiętałam wszystkich rzeczy, które muszę zabrać, ale udało mi się zapakować. Wreście nadszedł dzień w którym pojechaliśmy na kolonie. Gdy dojechaliśmy na miejsce przypomniało mi sie, że zapomniałam pieniędzy i stroju kąpielowego. Niestety nie mogłam kąpać się w morzu razem z innymi. Pieniądze porzyczyła mmi moja przyjaciółka, Kamila. Do domu wróciłam z jedną pamiątką z nad morza. Na następne wakacje, namówię rodziców, aby pojechali ze mną do wspaniałego miasta Sopot.

We had time with her friends to go to summer camp, over the sea. The day before departure I wrote a list of things that I have to take a trip. But unfortunately sister cleaned my room and threw my card needed, I could not remember all the things that I have to take, but I managed to pack. Next came the day when we went to the colonies. When we arrived I remembered that I forgot the money and swimwear. Unfortunately, I could not bathe in the sea with the others. Give money my friend, Kamila. I returned home one souvenir from the sea. On your next vacation, parents will get that drove me to the wonderful city of Sopot.
3 3 3
2010-02-06T16:16:06+01:00
My holiday adventure.
Every year we have a long summer brake from school. It's about six. (?) I was spending most of my vacation in a house at Mazury. Weather was a very good. I sunbathed and swam. There I had the most curios adventure during vacation. At the morning I and my family went to the lake. We rented one boat. On the sky was clear without one cloud. There was a good wind. After a while it has changed. The strong wind started blowing. We wanted to return to the port. It starter raining. Our boat capsized. We reached a coast wet to the skin. Then we went to the port and bailed out a water from the boat. There was my holiday adventur
2 3 2