Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-06T15:57:25+01:00
Latarnia morska w Świnoujściu świeci od 150 lat

Dokładnie 150 lat temu - 1 grudnia 1857 roku - po raz pierwszy zaświeciła latarnia morska w Świnoujściu. To najwyższa latarnia morska na Bałtyku i jedna z najwyższych na świecie. Jest obecnie nie tylko wizytówką miasta, ale i jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Latarnia ma 68 metrów wysokości, a jej światło jest widoczne z odległości ponad 46 kilometrów. Na górę prowadzą kręte schody złożone z 300 stopni. Obiekt znajduje się pomiędzy latarnią morską w Peenemuende w Niemczech, a latarnią morską w Kikucie, oddaloną od świnoujskiej o ok. 28 km na wschód. Widok z niej rozpościera się na pobliskie Międzyzdroje i niemieckie miasteczko Ahlbeck. Jej budowa trwała niespełna trzy lata, począwszy od 1854 roku. Nim jednak latarnia morska w Świnoujściu przybrała ostateczną, współczesną formę, dwukrotnie w tym miejscu wznoszono tego typu obiekty. Pierwszą latarnię, zbudowaną z desek i luster, postawiono w 1805 roku na głowicy falochronu. Kolejną, także w miejscu poprzedniej, tym razem stalową, wzniesiono w 1828 roku. Świnoujska latarnia parę lat temu przeszła generalny remont. Od tego czasu obiekt jest ponownie dostępny dla zwiedzających.

Imiona żubrów
Każdemu żubrowi, który jest czystej krwi żubrem białowieskim, urodzonym w każdym z polskich rezerwatów, nadaje się imię, które zaczyna się na "po", czego przykładem jest np. Poranek, Pomruk.


Zazwyczaj żubry rodzą się pojedynczo i ważą około 30 kilogramów. Natomiast na całym świecie odnotowano bliźniaczy poród rodowodowych żubrów tylko trzy razy