Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T16:21:31+01:00
Długie i nadmierne spożywanie alkoholu powoduje uzależnienie, czyli chorobę alkoholową. Alkoholizm to nie tylko choroba jednostki, lecz bardzo niebezpieczna choroba społeczna. Jej skutki odczuwa nie tylko sam alkoholik, ale cała jego rodzina, przyjaciele, sąsiedzi oraz ludzie nieznani. Alkohol zabija więcej ludzi na świecie niż wszystkie inne używki (wyłączając nikotynę). Napoje alkoholowe wpływają na procesy zachodzące w mózgu, powodują zmiany myśli, uczuć i zachowań. Alkohol niszczy wiele narządów, przede wszystkim wątrobę i mózg (jest on zbudowany w większej części
z białka, ścinanego przez alkohol).Udowodniono, że ludzie będący pod wpływem alkoholu powodują więcej tragicznych w skutkach wypadków samochodowych.
Alkoholizm przyczynia się również do wzrostu przemocy, przestępczości, rozwodów, patologii w rodzinach, bezrobocia i samobójstw. Najbardziej narażoną grupą społeczną na zgubny wpływ alkoholu są dzieci i młodzież. Badania potwierdzają, że co piąty młody człowiek ma poważne problemy z powodu picia alkoholu. Piwo pije 73% chłopców i 67% dziewcząt, wino 69% chłopców i 36% dziewcząt, wódkę zaś odpowiednio 14% i 7%. Młody człowiek, który sięga po alkohol, nie rozumie lub nie chce zrozumieć faktu, że ma znacznie niższą tolerancję na alkohol niż dorosła osoba i dlatego szybciej może stać się jego niewolnikiem. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu chorób, takich jak: uszkodzenie mięśnia sercowego, nieżyt przełyku, owrzodzenie żołądka i jelit, stany zapalne trzustki, rak wargi, języka, gardła, marskość wątroby, schorzenia nerek
i gruczołów wydzielania wewnętrznego, cukrzyca, anemia czy uszkodzenie płodu przyszłej matki. Większemu i bardziej niszczącemu działaniu alkoholu na organizm sprzyja spożywanie go w ?towarzystwie? papierosa, kawy, w czasie choroby, razem
z lekami oraz podczas zmęczenia czy sytuacji stresowych. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, której skutki są widoczne i odczuwalne do końca życia. Osoba uzależniona zawsze będzie alkoholikiem. Nigdy nie wiadomo czy nie wróci do poprzedniego życia ? nawet po, wydawałoby się, skutecznej terapii.
Przytoczone przykłady negatywnego działania etanolu na organizm ludzki nie oznaczają jednak, że nie należy go spożywać. Alkohol jest dla ludzi dojrzałych, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji jego wypicia. Etanol ma również swoje pozytywne strony. Jest bowiem świetnym rozpuszczalnikiem (nierozpuszczalny w wodzie jod dobrze rozpuszcza się w alkoholu tworząc tzw. ?jodynę?). Jako spirytus salicylowy służy do odkażania ran i skaleczeń w medycynie. Jest także podstawowym składnikiem leków. Skażony spirytus, zwany popularnie denaturatem jest dobrym paliwem w palnikach turystycznych. Etanol służy również do wyrobu perfum, wód kolońskich oraz do produkcji farb i lakierów. Poza tym umiarkowane spożywanie alkoholu może także dobrze wpływać na nasz układ odpornościowy ? rzadziej ulegamy przeziębieniu (pod warunkiem, że nie pali się papierosów). Stwierdzono również, że picie niewielkich ilości napojów alkoholowych rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew może szybciej krążyć w naszym organizmie. Zwiększa się również ilość tzw. dobrego cholesterolu we krwi, co działa przeciwmiażdżycowo. Takie przeciwmiażdżycowe działanie przypisuje się przede wszystkim czerwonemu winu. Piwo natomiast, znane z silnych właściwości moczopędnych, bywa zalecane pacjentom, którzy mają skłonność do tworzenia się piasku i kamieni w nerkach.
Alkohole mają wiele wad, ale i zalet im nie brakuje. Uważam więc, że alkohol nie jest wrogiem człowieka pod warunkiem, że on sam go takim dla siebie nie uczyni.
Z alkoholem powinno się postępować ostrożnie i rozważnie ? wtedy nikomu nie stanie się krzywda. Jeśli więc będziemy korzystać z niego w sposób przemyślany, na pewno nie będzie zagrażał on naszemu zdrowiu czy nawet życiu.
3 4 3