Zad. 1
Opisz budowę mięśnia szkieletowego. (tylko nie piszcie mi o budowie tkanki mięśniowej szkieletowej, bo to i ja mam tylko o budowie mięśnia szkieletowego)

zad. 2
Wykaż że współdziałanie kości, mięśni i ścięgien i stawów jest podstawą funkcjonowania układu ruchu.

tylko proszę o konkretne odpowiedzi na te dwa pytania, z góry dzięki ;)

2

Odpowiedzi

2009-10-09T19:39:50+02:00
1. Mięsień poprzecznie prążkowany. Wiele jąder w obwodzie. Kształt wrzecionowaty.

2.Kości mięśnie i stawy oraz ścięgna współpracuja ze sobą podczas gdy się ruszamy. Aby poruszyć palcem musimy poruszyć ścięgnami mięśniami, kościami ,(w tym wypadku paliczkami palców) i stawami. Jeśli nie mielibyśmy nawet jednego z tych czterech narządów nie poruszylibyśmy palcem ;)))
6 3 6
2009-10-09T21:35:50+02:00
Typowy mięsień szkieletowy zbudowany jest z brzuśca oraz ścięgien. Brzusiec jest skupieniem włókien mięśniowych. Ma czerwone zabarwienie ze względu na obecność barwnika - mioglobiny. Większość mięśni ma jeden brzusiec, np. mięsień pośladkowy, niektóre mają ich jednak więcej, np. mięsień dwugłowy ramienia. 1. brzusiec zbudowany z włókien mięśniowych
2. ścięgno początkowe i końcowe
3. przyczep początkowy i końcowy
Ruchy w stawach byłyby niemożliwe do wykonania, gdyby nie praca mięśni. Skurcz włókien mięśniowych, powodujący skrócenie się mięśni, prowadzi do zmiany położenia kości względem siebie. To, jaki ruch zostanie wykonany, np. zginanie czy prostowanie kolana, zależy od tego, która grupa mięśniowa, czy też pojedynczy mięsień, skurczy się.
Skurcz mięśnia pociąga za jego przyczep do kości i powoduje ruch kości w danym kierunku.
11 3 11