Proszę o pomoc w rozwiązania tych zadań. Są one teoretyczne dotyczą ciepła/zmiany energii wewnetrznej.

1. Na stole stoją 2 szklanki z jednakową ilością herbaty. Jedna z nich jest goraca, a druga zimna. Porownaj ich energie wewnetrzne.
2.W pokoju na stole stoi szklanka z goraca herbata. Jak bedzie sie zmieniac energia wewnetrzna herbaty w miare uplywu czasu?
3.Wymien 3 przyklady zjawisk,w ktorych podczas ruchu z tarciem mozemy zaobserwowac nagrzewanie sie powierzchni trących.
4. W pompce od roweru zatkano wylot powietrza i energicznie sprezono powietrze znajdujace sie w pompce. Jak zmienila sie energia wewnetrzna powietrza w pompce ?
5. Jezeli korek przebijemy drutem i kilkanascie razy przesuniemy go dosc szybko przez korek , to drut bedzie goracy. Jak zmienila sie energia wewnetrzna drutu?
6.Podczas gwaltownego hamowania samochodu mozna zaobserwowac nagrzewanie sie fel kol. Kosztem jakiej energii wzrasta energia wewnetrzna felg/
7. Do szklanki z goraca herbata wkladamy lyzeczke. Jak zmienia sie energia wewnetrzna lyzeczki,a jak herbaty?To wszystko. Proszę o odpisanie na nie.

1

Odpowiedzi

2010-02-06T18:08:04+01:00
1. W przypadku gorącej energia wewnętrzna jest większa.
2. Będzie się zmniejszać.
3. Pocieranie zapałki, dzięki czemu, pod wpływem ciepła, wytworzy się ogień. Takie coś pojawi się też w przypadku dwóch patyków et cetera.
Kiedy jest nam zimno, pocieramy dłonią dłoń, aby było nam cieplej.
4. Zwiększyła się.
5. Zwiększyła się.
6. Kosztem energii kinetycznej.
7. Łyżeczki zwiększa się, a herbaty - zmniejsza.
6 4 6