Odpowiedzi

2010-02-06T18:44:31+01:00
Mocz pierwotny. Pierwszy etap stanowi filtracja kłębkowa. Krew dopływając do nerek zostaje doprowadzona do kłębuszka naczyń włosowatych ciałka nerkowego przez tętniczkę doprowadzającą. Tu pod wpływem ciśnienia krwi przesącza się do torebki otaczającej kłębuszek około 1/5 objętości przepływającego osocza, tworząc tzw. mocz pierwotny.
Zawartość: mocz ten zawiera nie tylko substancje szkodliwe, które powinny być usunięte z organizmu (mocznik, kwas moczowy), lecz również substancje potrzebne, tj.: cukier, sole mineralne, witaminy oraz znaczna ilość wody.
Mocz ostateczny. Drugi etap to wchłanianie zwrotne. Pozostała część wypływa z sieci kłębuszka przez tętniczkę doprowadzającą. Tętniczka ta ponownie rozpada się na sieć naczyń włosowatych oplatając układ kanalików nerkowych. Przesączony w kłębuszku mocz pierwotny przechodzi do tego układu i ulega w nim dalszym przemianom do moczu ostatecznego.
3 3 3
2010-02-06T18:58:39+01:00
W ciałkach nerkowych nefronów następuje filtracja krwi. część osocza przenika wtedy przez ściany naczyń krwionośnych do torebki i tworzy mocz pierwotny. przepływa on z torebki do kanalików nerkowych, gdzie zachodzi wchłanianie wody i niektórych związków z powrotem do krwi. na skutek zmniejszenia się ilości wody w moczu następuje jego zagęszczenie. powstaje wtefy mocz ostateczny, który jest usuwany z organizmu.

Mam nadzieję, że pomogłam ;)
2 3 2