Opiszcie mi te dzieła leonarda do vinci ( 2 zdania) i najwazniejsze to rok namalowania dam najj i 5 gwiazdek to te dzieła mi opiszcie wszystkie:
- anioł w Chrzcie Chrystusa
- Pokłon Trzech Króli
- Św. Hieronim na pustyni
- Madonna z kotkiem
- portret Cecylii Gallerani
- Dama z gronostajem
- Madonna w grocie skalnej
- Ostatnia Wieczerza
- Św. Anna Samotrzecia
- Bitwa pod Anghiari
- portret Mona Lisy
- Św. Jan Chrzciciel
- Leda z łabędziem

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T19:17:37+01:00
- anioł w Chrzcie Chrystusa-Obraz przedstawia Jezusa stojącego w rzece Jordan, którego chrzci św. Jan. Obok klęczy dwoje aniołów, trzymając w rękach zdjęte szaty. Nad postaciami znajduje się gołąb symbolizujący Ducha Świętego a nad nim widoczne są rozpostarty dłonie Boga Ojca. Postacie te są dopełnieniem Trójcy Świętej.

-Pokłon Trzech Króli-Leonardo nie dokończył obrazu. Prawdopodobnie uświadomił sobie, iż nie jest wstanie zrealizować wszystkich założonych celów. Zakonnicy nigdy nie otrzymali dzieła. Po piętnastu latach zlecili jego ponowne wykonanie Filippo Lippiemu. Mimo nieukończenia obraz zajmuje kluczową pozycję w twórczości artysty.

-Św. Hieronim na pustyni-Brak jest informacji o zleceniodawcy i miejscu powstania dzieła. Obraz nie został ukończony.Jest to jedno z najwcześniejszych dzieł artysty, choć dla badaczy jest trudne do oceniania ze względu na zły stan, w jakim się zachowało.

- Madonna z kotkiem-Rysunek był wykonywany szybko i dość niestarannie. Madonna i Dzieciątko są ujęte w swobodny sposób. Z wyważonych ruchów postaci promieniuje życie. Maria jest ukazana niemal jak dziewczynka.

- portret Cecylii Gallerani- Dama z gronostajem-Portret został wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy.Znajduje się w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Jest jednym z najcenniejszych obrazów w muzealiach polskich i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.

- Madonna w grocie skalnej-zamówiony przez Bractwo Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy kościele San Francesco Grande (św. Franciszka w Mediolanie).Obraz miał być honorową (środkową) częścią tryptyku; boczne skrzydła przedstawiają dwa muzykujące anioły wykonane przez Ambrogia de Predis.

-Ostatnia Wieczerza-wieczerza paschalna Jezusa z apostołami, która odbyła się w przeddzień jego śmierci w sali zwanej Wieczernikiem. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił sakrament Eucharystii (Wieczerzy Pańskiej).

- Św. Anna Samotrzecia-w ikonografii europejskiej przedstawienie św. Anny z Matką Boską i małym Jezusem.
Najsłynniejszy obraz przedstawiający św. Annę Samotrzecią stworzył, w latach ok. 1506-1513, wielki mistrz renesansu Leonardo da Vinci [(wł.) Sant'Anna, la Vergine e il Bambino, (ang.) The Virgin and Child with St. Anne].

- Bitwa pod Anghiari-Prace rozpoczęły się w 1503 r. Leonardo nigdy nie ukończył obrazu. Powstał jedynie karton (który uległ zniszczeniu bądź zaginął). Dzieło (karton umieszczony już w swym miejscu przeznaczenia) przyczyniło się do rywalizacji Leonarda z Michałem Aniołem, który ubiegał się o zlecenie mu przez Signorię malowidła na sąsiedniej ścianie (które ostatecznie otrzymał, lecz go nie zrealizował ze względu na inne kontrakty i wezwanie go przez papieża Juliusza II do Rzymu), obok rozpoczętego już dzieła swego rywala. Gdyby Bitwa pod Anghiari jednak powstała, byłaby ostatnim dziełem Leonarda wykonanym we Florencji.

-portret Mona Lisy-Obraz powstał w początkach XVI wieku (ok. 1503 - 1505), a obecnie znajduje się w paryskim Luwrze, będąc własnością rządu Francji."Mona Lisa" jest obrazem charakteryzującym się raczej ciemnymi i chłodnymi barwami. Dominuje w nim zieleń i to zarówno w szacie samej Mony, jak i w znajdującym się za nią lesie. Kompozycja jest zdecydowanie statyczna, lecz otwarta.

- Św. Jan Chrzciciel-Jest to jedyny zachowany obraz Leonarda z czasu, gdy przebywał w Rzymie. Przypuszczalnie jest także ostatnim samodzielnie wykonanym ręką mistrza.

-Leda z łabędziem-Możliwe, że ukończone były tylko postać Ledy i łabędź. Leonardo namalował Ledę w pozie układającej się w kształt litery "S". Zaś głowa, ramiona i nogi nachylają się w różnych kierunkach. W sztuce epoki renesansu ten motyw stał się wzorcem kompozycyjnym.
3 3 3