Odpowiedzi

2010-02-06T21:31:52+01:00
Zależy jak do tego podejść. Lęk przed życiem ,w prostym tego słowa znaczeniu, jest choroba. Jednak myśl o tym,co może nastąpić, przeiwdywanie negatywnych konsekwencji przed ważnymi decyzjami moze pomóc. Ślepo brnąc w życie, nie zważając na konsekwencje, można, ale potem odpowiada się za swoje czyny i błedy,czasami długo i to nie jest przyjemne. Przykładem może być kradzież batonika, bez zastanowienia nad konsekwencjami, które przecież moga w przyszłości zniszczyć nam życie. Sprawa wydaje się banalna, przecież nikt nie skaże nas na więzienie za kradzież tak małej rzeczy, jednak to może spowodowac w przyszłości złe tego skutki. Mianowicie, jesli nie bedziemy zastanawiać się nad kosekwencjami kradzieży małej rzeczy, to w przyszłości możemy popełnić większy, podobny błąd, czyli ukraść coś znacznie większego ( jak to sie mówi - raz mnie nikt nie złapał, to i tym razem się uda ). Wpadka oznacza poniesienie konsekwencji i zniszczenie swojego życia.
Lęk przed życiem jest chorobą, lepiej tego unikać. Jesli pesymistycznie podejdziemy do życia, będziemy bać się podejmowania ważnych decyzji, zakładając, że zapewne się nie uda, to najprawdopodobniej do niczego w zyciu nie dojdziemy.Kółko się zamyka, ponieważ nie osiągając celów nie będziemy szczęśliwi. Nasze życie polega na zdobywaniu, poszukiwaniu , więc przede wszystkim na podejmowaniu decyzji. Człowiek, który nie jest do tego zdolny, nie może zaznac szczęścia.
Lęk przed krytyką otoczenia też jest chorobą i powinniśmy ją leczyć u specjalisty. Utrudnia nam życie. Nie musimy się przecież przejować krytyką otoczenia, jesli stąpamy dwoma nogami po ziemi i jesteśmy pewni,ze nasza decyzja jest słuszna. Trzeba się tylko rzeczywiście mocno nad tym zastanowić, czy aby nie popełniamy błędu.
Lęk przed życiem powoduje u nas rózne dolegliwości - bezsenność, unikanie kontaktu z ludźmi, brak chęci do podejmowania jakichkolwiek decyzji.
Nie dość, ze zatraca się szczęście, ponieważ człowiek zestresowany popełnia mnóstwo błędów i nie widzi jak rani bliskich, to wygląd także pozostawia wiele do życiecznia. Człowiek wygląda słabo, blado, jest wyczeprany, nieprzyjemny dla otoczenia. Nie majac ochoty na podejmowanie decyzji, będąc w depresji, nie dbamy także o nasz wygląd.
Człowiek staje się chory sam w sobie. Zaburzenia te moga czasem doprowadzić do tragedii ( z powodu depresji ludzie popełniają samobójstwa, samookaleczenia ). Dlatego według mnie, lęk należy leczyć u terapeuty, co zresztą, w dzisiejszych czasach stało się modne :)

6 3 6