Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T19:41:09+01:00
"Pamiętnik Księżniczki 1" Meg Cabot to książka pisana w formie pamiętnika przez Mię, kilkunastoletnią licealistkę, która zawala algebrę, a ponadto jest córką nieco zwariowanej malarki Helen Thermopolis. Dziewczyna ma dosyć niską samoocenę. W jej podniesieniu nie pomaga przyjaciółka Mii, Lily. To córka psychoterapeutów uznawana za geniusza. Prowadzi nawet własny program w telewizji. Mia jest niemal przeciwieństwem przebojowej Lily, mimo to są najlepszymi przyjaciółkami od wielu lat.
Wrogiem Mii jest Lana, cheerleaderka, która cały czas naśmiewa się z bohaterki. Zmienia się to dopiero, gdy okazuje się, że wysoka nastolatka, bez biustu jest księżniczką Genowii, małego europejskiego państwa utrzymującego się z turystyki. Początkowo dziewczyna nie wierzy w to, że pochodzi z rodu królewskiego, jednak okazuje się, że za kilkanaście lat będzie musiała zasiąść na tronie i dbać o dobro kraju. Na dodatek musi uczestniczyć w lekcjach etykiety dworskiej, dla prowadzenia których jej Babka, Grandmere, sprowadza się do hotelu Plaza.
Mia ma wiele obiekcji. Dostaje szofera, który codziennie odwozi ją i przywozi ze szkoły. Odkąd świat dowiedział się, że jest ona księżniczką, Mia ma także ochroniarza, Larsa, który nie opuszcza jej nawet w trakcie lekcji.Gdy odwraca się od niej Lily, dziewczyna zaprzyjaźnia się z Tiną, córką arabskiego szejka, która także wszędzie musi mieć ochroniarza.
Jedynym plusem bycia księżniczką jest to, że Josh Richter, najprzystojniejszy chłopak w szkole, a zarazem chłopak Lany, zaczyna zwracać na nią uwagę. Wkrótce, na balu maturalnym Josha okazuje się, że chciał on tylko wykorzystać Mię, aby znaleźć się na pierwszych stronach gazet. Księżniczka zostaje wykorzystana, otrzymuje jednak nauczkę, polega na sprawdzonych przyjaciołach.

Zabawna opowieść o dorastaniu, pełna porad dla nastolatek, godna polecenia.