Piotr dowiedział się, ze w budynku, w którym mieszka jego kolega Adam, miał miejsce pożar. Paliło sie w jednym z mieszkań na 2 piętrze, w którym na szczęscie nikogo nie było. Piotra zadziwił fakt, że Adam, który mieszka na 1 piętrze , uległ niegroźnemu zatruciu gazami powstałymi podczas pożaru.
a) W jaki sposób wytłumaczysz obecność trujących gazów w miejscu dość oddalonym od miejsca pożaru?
b) Czy temperatura ma wpływ na zjawisko, o którym mowa w punkcie a?

2

Odpowiedzi

2010-02-06T23:03:44+01:00
A)Ponieważ nie było dopływu czystego powietrza z zewnątrz.
b)tak ma
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T01:59:39+01:00
CO2 jest produktem spalania i oddychania. Jest wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy. Tworzy się przy utlenianiu i fermentacji substancji organicznych. Występuje w kopalniach, cukrowniach, gorzelniach, wytwórniach win, silosach zbożowych, browarach i studzienkach kanalizacyjnych. W małych stężeniach nie jest trujący, w większych stężeniach dwutlenek węgla jest szkodliwy dla zdrowia a nawet zabójczy, a jego działanie powoduje powstawanie hiperkapni, a co za tym idzie kwasicy oddechowej i w następstwie obrzęku mózgu. Ponadto jest o okolo1,5 razy ciezszy od powietrza jest bezwonny bezbarwny, i jest niepalny ale dobrze sie rozpuszcza w wodzie.
CO jest to bezbarwny, bezwonny i niedrażniący, Tlenek węgla ma nieco mniejszą gęstość od powietrza, jako produkt spalania paliw (czad) powstaje jednak w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mają sumaryczną gęstość większą od powietrza i gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń i trudno rozpuszczalny w wodzie.
takze z tego ozna wywniooskowac i trzeba zwrócic uwage na niebezpieczensto jakim sa tlenki wegla, w szczególnosci na wypadek pozaru. reagowac trzeba natychmiast.
b). temperatura ma istotny wplyw -tak