Odpowiedzi

2010-02-06T19:31:11+01:00
W "Panu Tadeuszu" znajduje się wiele elementów charakterystycznych dla eposu.Jest on wielowątkowym utworem poetyckim ukazującym bohaterskie czyny wielkich postaci , na tle przełomowych dla narodu wydarzeń.W utworze występuje wszechwiedzący i wszechobecny narrator uprzedzający o przyszłych przypadkach bohaterów.Nie każdy epos jest jednak epopeją narodową.
"Pan Tadeusz" stał się nią , bowiem wyraża najważniejsze dla narodu sprawy , w chwili gdy jest to narodowi niezbędne.

Akcja poematu rozgrywa się w momencie przełomowym dla Polaków , jakim są wydarzenia w latach 1811-1812 : przygotowania Napoleona do walki z Rosją i związane z tym nadzieje Polaków na wyzwolenie ojczyzny.
Autor bogato opisuje szczególnie losy szlachty na początku XIX wieku , ich życie towarzyskie , uczty , plowania oraz obyczaje.
Wydarzenia historyczne przedstawione przez poetę są zgodne z prawdą , jednak postacie są fikcyjne , ale typowe dla ówczesnych czasów , ze względu na ich sposób życia , ubierania się , mówienia i myślenia.

Bogaty opis tła , przyrody i postaci jest kolejnym elementem charakterystycznym dla epopei.Autor bardzo drobiazgowo opisuje zdarzenia , co opóźnia bieg fabuły.Opis i dialog są podstawowymi formami narracji , która w tym utworze jest wzbogacona wieloma środkami artystycznymi.Środki te często używane przez poetę , pobudzają naszą wyobraźnię , dzięki czemu czujemy zapachy kwiatów , słyszymy szum drzew i przede wszystkim widzimy całą gamę kolorów rozprzestrzeniających się w widoku krajobrazu.

"Pan Tadeusz" jest pięknym i idealnym przykładem epopei , gdyz zawiera wszystkie elementy ją charakteryzujące . Uczy nas miłości i oddania do ojczyzny , o której wolność tak długo walczyliśmy.
3 3 3
2010-02-06T19:33:18+01:00
Tak.
Argumenty:
1. Pisany wierszem
2. Przedstawia realia w historii bardzo realistycznie
3. Wielowątkowy
4. Szczegółowe opisy