Daje duzo pkt bo trudne zadanko
ale daje naj
nie ma byc z neta jedynie fragmenty
nie ma byc za dlugie n
napisz jak przebiegala 1 wojna swiatowa
wszystko po kolei i po polsku

jak bedzie z neta zglaszam za zle wykonana
z neta wyjatek maga byc jedynie fragmenty
nie ma byc za dlugo
daje naj...
licze na duzo odpowiedzi ;p

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T20:13:25+01:00
Zamach w Sarajewie na następce tronu Austrio - Węgier i jego małżonkę , spowodował wybuch międzynarodowego konfliktu zbrojnego . 28 czerwca 1914 roku para książeca zgineła z rak serbskiego zamachowca. Austrio -Wegry , zapewniwszy sobie poparcie sojusznika niemieckiego , postawiły Serbii szereg warunków i zagroziły wojną w razie ich niespełnienia. Serbia mając poparcie Rosji odmówiła , na co Austria odpowiedziała wypowiedzeniem wojny Serbii 28.VII 1914. Nastepnie potoczyła sie lawina ataków wypowiedzenia wojny , najpierw Niemcy Rosji i Francji, w dalszej kolejności konflikt ogarnął inne kraje , rozpoczynajac trwajaca ponad 4 lata I wojne swiatowa. Z jednej strony walczyła koalicja Rosji , Francji i Wielkiej Brytanii , potem dołaczyły do nich Japonia , Włochy i Stany zjednoczone.. z drugiej strony Niemcy i Austrio -Wegry ,wspomagane przeZ Turckję .
Walki toczyły sie przez 4 lata na kontynencie europejskim , a także w Afryce i w Azji. Na froncie niemiecko -francuskim toczyła sie wojna pozycyjna - żadna strona nie zdobyła przewagi , front ustalił sie w jednym miejscu . Z czasem przewage uzyskała koalicja angielsko - francuska. W 1918 r Austri- Wegry rozpadły sie a w Niemczech wybuchła rewolucja. O kształcie Europy po wojnie roztrzygnieto na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku.

Wybuch wojny swiatowej poruszył Polaków , którzy od 120 lat czekali na moment , w którym przeciwko sobie stana panstwa zaborcze .
W Galicji Józef Piłsudski zaproponoeał utworzenie polskiej siły zbrojnej , stojacej u boku panstw centralnych, która podjęłaby walke z Rosja. W nocy z 5 na 6 VIII 1914 roku I Kompania Kadrowa strzelców pod dowództwem Piłsudskiego wymaszeroqwała z krakowskich Oleandrów w strone granicy z Królestwem Kongresowym. Celem akcji było poruszenie Polaków mieszkajacych pod zaborem rosyjskim do wystapienia przeciwko caratowi.Akcja spotkała sie z nikłym poparciem , po kilu dniach oddziały polskie powróciły z Kielc do Krakowa. W Krakowie zaczeły formowac sie Legiony Polskie walczace u boku armii austriavkiej.
2010-02-06T20:25:25+01:00
Przyczyny wybuchu 1 wojny światowej:
-walki o kolonie i nowe terytoria
-wyścig zbrojeń
-konflikty polityczno-społeczne
Powstanie dwóch obozów polityczno-militarnych:
-Trójprzymierze-państwa centralne:Austro-Węgry,Niemcy, Wochy
-Trójporozumienie:Anglia,Francja,Rosja
Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny było zamordowanie następcy tronu austro-węgierskiego Franciszka Ferdynanda.Zaczęły się te konflikty(wymienione wyżej).Jednym z nich było gdy terroryści z Serbii zabili księcia Austro-Węgrów. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii.Wcześniej już dwa obozy(Trójprzymierze i Trójporozumienie) wypowiedziały sobie wojnę.Wtedy się zaczęła wojna.Wojna zakończyła się 18 listopada 1918r.