Odpowiedzi

2010-02-06T20:53:54+01:00
Pinokio (wł. Pinocchio) – postać fikcyjna, tytułowy bohater powieści Carla Collodiego.

Powieść dla dzieci Le Avventure di Pinocchio ukazywała się w odcinkach w latach 1881–1883, początkowo jako Storia di un burattino („Historie marionetki”). Jako książka została wydana w 1883 r. Powieść opowiada o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia i jego „ojca” stolarza Geppetto (o przezwisku „Mamałyga”). Charakterystyczną cechą Pinokia było wydłużanie się jego nosa gdy kłamał.

Pinokio zaliczany jest do klasyki literatury dla dzieci. Powieść doczekała się wersji filmowych, a pomysł wydłużania się nosa u kłamcy stał się rozpoznawalnym motywem kulturowym. Adaptacja Pinokia była drugim pełnometrażowym filmem animowanym Disneya. W kinach ukazała się 7 lutego 1940 roku.

W oparciu o książkę powstała baśń muzyczna Pinokio z muzyką Włodzimierza Korcza.

Aleksiej Nikołajewicz Tołstoj napisał własną wersję historii lalki Buratino.Akademia Pana Kleksa – książka dla dzieci napisana w roku 1946 przez Jana Brzechwę. Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma trzema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów.to o to chodzi ? ;)
4 3 4