Odpowiedzi

2010-02-06T21:41:57+01:00
Filtracja - powstanie moczu pierwotnego w wyniku wstępnego przefiltrowania krwi i oddzielenia od niej "odpadów"

Resorpcja - zwrotne wchłanianie z moczu pierwotnego wody i substancji potrzebnych organizmowi, których nie powinien wraz z moczem tracić. Mocz jest znacznie zagęszczany, traci na swojej objętości

Sekrecja - wydzielanie kolejnych substancji toksycznych z nerek do tworzącego się moczu.
1 5 1
2010-02-06T21:46:01+01:00
Filtracja to powstanie moczu pierwotnego w wyniku wstępnego przefiltrowania krwi i oddzielenia od niej "odpadów"
Resorpcja to zwrotne wchłanianie z moczu pierwotnego wody i substancji potrzebnych organizmowi, których nie powinien wraz z moczem tracić. Mocz jest znacznie zagęszczany, traci na swojej objętości
Sekrecja to wydzielanie kolejnych substancji toksycznych z nerek do tworzącego się moczu.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-06T22:05:59+01:00
DEFINICJA KSIĄŻKOWA !! :) NIŻEJ PODAJE ZESZYTOWE :)
resorpcja-zachodzi w kanaliku nerkowym wchłaniania zwrotnego substancji potrzebnych organizmów np. H₂O przez bierną dyfuzję czy np. glukozy i aminokwasów w wyniku transportu czynnego; ten typ resorpcji obowiązkowej zachodzi w kanalikach krętych bliższych, natomiast w kanalikach krętych dalszych zachodzi tzw.resorpcja nadobowiązkowa, która dotyczy zwrotnego wchłaniania H₂O oraz soli mineralnych w zalezności od potrzeb organizmu
filtracja- odbywa się w ciałku nerkowym; z krwi odfiltrowywane są substancje proste np aminokwasy, witaminy, glukoza H₂O oraz zbędne lub szkodliwe produkty przemiany materii a przesacz ten nazywa sie moczem pierwotnym (nie zawiera krwinek i białek osocza)
zageszczenie[sekrecja]- szkodliwych produktów przemiany materii przez odprowadzanie większości wody oraz jonów sodu Na₊, co odbywa się w pętli nefronu.
ZESZYTOWE !!
Filtracja- zachodzi w obrębie ciałek nerkowych. Woda i rozpuszczone w niej substancje swobodne przeciskają się między komórkami i dostaja się do wnętrza torebki Bowmana. Wszystkie krwinki i czasteczki białka ze wzgledu na swe rozmiary nie podlegaja filtracji.
Resorpcja- to proces wchłaniania zwrotnego, potrzebnych organizmowi substancji(woda, sole mineralne, zwiazki organiczne)
Sekrecja- zachodzi w kanaliku ΙΙ rzędu do powstajacego moczu ostatecznego mogą byc dodatkowo wydzielane substancje takie jak: hormony(jesli sa w nadmiarze) leki (antybiotyki) barwniki, jony wodoru (pozwaala na regulacje pH krwi)
2 3 2