Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-07T13:35:23+01:00
1.Rzymianie nie mieli wielkich osiągnięć w dziedzinie kultury ale udoskonalili wynalazki ludów polskich, głownie greków
2.
a)budowle
-łuki triumfalne
-kolumny
-koloseum
b)akwedukt
c)drogi
d)mosty
e)beton
f)prawo 12 tablic
g)cyfry rzymskie
h)kalendarz juliański

1 5 1
2010-02-07T13:58:02+01:00
1. Najpierw Rzymianie pokonali Grecję oraz inne kraje hellenistyczne, a następnie sami dali się duchowo zawojować przez hellenistyczną kulturę. W ten sposób kultura rzymska osiągneła dojrzałość pod wpływem kultury Greków. Jednak Rzymianie byli nie tylko naśladowcami, przejmowali obce wzorce artystyczne i ideowe, a następnie rozwijali je twórczo i, w ostatecznie nadawali im orginalną postać. W okresie podbojów Rzymianie po prostu rabowali greckie dzieła sztuki oraz ogołacali z rękopisów biblioteki. Obcując z nimi, ostatecznie ukształtowali swoje gusta estetycznie oraz intelektualnie. Z czasem zamożni Rzymianie rozwineli mecenat - opłacali greckich artystów oraz zatrudniali greckich nauczycieli.
2. Rzymianie pozostawili nam:
-Prawo Rzymskie( np. Rzymskie zasady prawne)
-Łaciński alfabet( Rzymianie przekształcili alfabet Etrusków, tworząc znaki alfabetu, którym posugłuje się dziś zdecydowana większość nie tylko państw Europy, ale też kraje obu Ameryk i Australi.
-Język Łaciński ( co prawda nikt nim dziś już na codzień nie mówi, jednak łacina dała podstawy gramatyki oraz słownictwa dla licznej w Europie grupy języków romańskich.
-Nazwy planet naszego Układu Słonecznego - (są one imionami rzymskich Bogów.
- Imiona ( niektóre imiona używane są dziś w Polsce mają rodowód rzymski np.:
Julia, Antoni, Juliusz, Julian, Mariusz, Marek, Wiktor.

Nie byłam pewna, czy potrzebujesz do tego drugiego punktu, wytłumaczenia, na wszelki wypadek napisałam Ci. Myślę, że jest dobrze. Pozdrawiam:**
2 3 2