Odpowiedzi

2010-02-07T09:55:33+01:00
(akapit) Głowna bohaterką powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" jest Ania Shirley. Poznajemy ją jako jedenastoletnią dziewczynkę, która dzięki pomyłce trafiła na Zielone Wzgórze i zamieszkała tam.
(akapit) Ania była wtedy chudą osóbką o drobnej, szczupłej twarzy z wielkimi, szarozielonymi oczami, kształtnym nosem i dużymi ustami. Była ona cała usiana piegami, które silnie kontrastowały z jasna cerą. Ubrana była zwykle w niemodne, skromne sukienki, przez co mocno wyróżniała się wyglądem spośród koleżanek. Z czasem bardzo wyładniała. Większość piegów znikła, a włosy nabrały kasztanowego odcienia. Stała się panienką o delikatnej, smukłej sylwetce. Wybierane przez nią stroje były gustowne, pozbawione niepotrzebnego przepychu.
(akapit) Jako jedenastolatka była gadatliwa i roztrzepana. Charakteryzowała ja też bogata wyobraźnia i gotowość do poświęceń. Jednymi z jej zalet były odwaga, uczynność, koleżeńskość i inteligencja. Jednak Ania, jak i każdy, posiadała także i wady. Były to między innymi próżność, impulsywność, lekkomyślność. Lubiła używać wyniosłych słów. Z wiekiem jednak wyciszyła się, stała się osoba ambitną, pogodną, wytrwale dążącą do postawionych przed sobą celów. Przestała tak bardzo zwracać uwagę na swój wygląd. Nie używała już efektownych wyrażeń. Posługiwała się pięknym i bogatym, lecz prostym językiem. Dziewczynka była bardzo życzliwa i przyjacielska dla każdej nowo poznanej osoby. Choć na początku mieszkańcy Avonlea podchodzili do niej z dystansem, szybko zaczęli darzyc ja sympatią.
(akapit) Moim zdaniem Ania była osobą o wspaniałej duszy. Siłą woli, udało jej się usunąc niektóre swoje wady aby sprostać wymaganiom Maryli. Dzięki temu z roztrzepanej dziewczynki wyrosła na ambitną, pracowitą. Nabrała ogłady. Jest ona osobą godną do naśladowania.
1 5 1