Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-08T18:17:23+02:00
Ad.1 Mięśnie szkieletowe są przyczepione do naszych kości i dzięki skurczom -powodują to, że możemy się poruszać.Często pracują parami.Mięsnie szkieletowe kurczą się szybko i szybko się męczą dlatego po wysiłku często odczuwamy bół mięśni tzn. zakwasy. Następnym rodzajem mięśni są mieśnie gładkie.Wystąpują w żołądku, jelitach, macicy.To dzięki nim pokarm przesuwa się "w dół", dzięki nim kurczy się macica podczas porodu i dziecko może przyjść na świat. Ostatnim typem mięśnia to mięsień sercowy.Występuje tylko w sercu.Cechuje go automatyzm, kurczy sie szybko ale nie męczy się.Ad.2 Tkanka mięśniowa : Tkanka mięśniowa buduje istotną część układu motorycznego - mięśniowego. Jako, że nie ma własnej substancji międzykomórkowej, zawsze równolegle z nią występuje tkanka łączna. Sa trzy typy tkanki miesniowej : gładka - budująca mięśnie , poprzecznie prążkowana - skurcze mięśni , tkanka mięśniowa serca. Wyrozniamy rodzaje takie jak :

a)tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana - Zbudowane są z niej m.in. wszystkie mięśnie szkieletowe kręgowców. Pracują one zależnie od woli, szybko ulegają zmęczeniu, ich skurcze są krótkotrwałe, ale silne. typ tkanki mięśniowej, zbudowanej z silnie wydłużonych, walcowatych komórek, zawierających wiele położonych obwodowo jąder.

b)Tkanka mięśniowa gładka - składa się ona z wrzecionowatych komórek, zawierających jedno centralnie położone jądro komórkowe. Filamenty w tej tkance są ułożone nieregularnie -brak prążkowania.Pełni funkcje żywotne na przykład: nadaje kształt soczewkom, poszerza źrenice, reguluje przepływ krwi przez naczynka krwionośne, przesuwa pokarm w układzie pokarmowym.

c) Mięsień sercowy - występuje jedynie w sercu kręgowców. Skurcze mięśnia sercowego mają umiarkowaną siłę i są stosunkowo krótkie.Mięsień sercowy cechuje się automatyzmem: serce wyjęte z ustroju i umieszczone w płynie fizjologicznym, wykonuje regularne skurcze.Jest to jedyny mięsień poprzecznie prążkowany, którego praca nie podlega woli, jednak pośrednio możemy wpływać na skurcze.


Pozdrawiam :):**
2 4 2
2009-10-08T18:19:15+02:00
Po pierwsze Mięśnie szkieletowe(poprzecznie prążkowane), które są przyczepione do naszych kości i to one dzięki skurczom(wywolanym przez impulsy nerwowe) powodują to że możemy się poruszać.Często pracują parami. Np zginacz i prostownik(miesnie ramienia)...Dlaczego parami?Dlatego ze mięsien nie może wykonać pracy skurczu i rozkurczu...co znaczy mniej więcej tyle ze jesli zginasz rękę i uzywasz mieśnia X to aby ją wyprostować użyjesz już nie mięśnia x lecz Y.Mięsnie szkieletowe kurczą się szybko i szybko się męczą dlatego po wysiłku często odczuwamy bół mięśni tzn. zakwasy.Nastepnym rodzajem mięśni są mieśnie gładkie.Wystąpują w żołądku, jelitach, macicy.Kurczą się powoli, nie męczą się.To dzięki nim pokarm przesuwa się "w dół" nawet jak stoimi na głowie i dzięki nim kurczy się macica podczas porodu i dziecko może przyjść na świat.Czasem skurcze mięsni gładkich są silnie odczuwane przez kobiety podczas mensruacji.I ostatnim typem mięśni a raczej mięśnia to mięsień sercowy.Występuje tylko w sercu.Cechuje go automatyzm, kurczy sie szybko ale nie męczy się.
2 4 2