1. Co ciekawego znajduje się w Łańcucie?

2. W jakim mieście znajdują się jedne z najsłynniejszych w Polsce organy kościelne?

3. W płd.- zach. Części Krakowa znajduje się dzielnica tego miasta- Tyniec. Z czego słynie ta dzielnica?

4. Jak się nazywa najwyższy szczyt Polskich Beskidów i jaką ma wysokość w m.n.p.m.?

5. Co oznaczają nazwy Rabka i Raba?

6. Z jakim miastem w Karpatach można wiązać Ignacego Łukasiewicza?

7. Przez Karpaty biegnie europejski dział wody. Jakie zlewiska on oddziela?

8. Co to są i gdzie się znajdują Prządki?

9. Gdzie znajduje się "Skalne Miasto" w Karpatach?

10. W której części Sudetów leżą Góry Suche?

11. Koło Wojcieszowa w Górach Kaczawskich zniknie niedługo, wskutek eksploatacji wapieni z których jest zbudowana pewna góra. Jak ona się nazywa?

12. Co to jest "Wilkołak" i gdzie znajduje się ten obiekt?

13. Czy kiedykolwiek odbywały się jakieś koncerty na "Organach Wielisławskich"?

14. Z jaką górą na Dolnym Śląsku wiążą się liczne rzeźby kultowe?

15. Miasto, rzeka i samochód- co to za nazwa?

16. Czy wiesz jak nazywa się jedyne uzdrowisko na Przedgórzu Suedckim?

Potrzebuję odpowiedzi na te pytania do końca tygodnia, tj do 12 lutego br. Prosiłabym równierz aby to nie były odpowiedzi jadno wyrazowe czy jedno zdaniowe ponieważ potrzebuje po prostu krótkich opisów na temat każdego pytania (muszę z tego zrobić prezentację Power Point w formie referatu).

Z góry dziękuję:);****

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-07T11:15:13+01:00
1.Wspaniały zamek w Łańcucie, jedna z najbardziej okazałych rezydencji magnackich w Polsce, znajduje się 17 km na wschód od Rzeszowa.
Wczesnobarokowy, z początku XVII wieku, czworoboczny z dziedzińcem i czterema wieżami, kryje oryginalne wnętrza i wyposażenie. Dawna siedziba Lubomirskich i Potockich ma tak wiele do zaoferowania, że na zapoznanie się z jej urokami potrzeba kilku godzin.
Rokokowe i klasycystyczne pomieszczenia zamkowe, pełne stylowych mebli, udostępnione są do zwiedzania. Artystyczne posadzki, kryształowe żyrandole, bogate zbiory malarstwa, ceramiki i grafiki, kolekcje srebra, szkła i porcelany, obszerny zbiór zegarów – wszystko to znajduje się w apartamentach na pierwszym piętrze, które niejednokrotnie służą jako pokoje gościnne dla specjalnych gości. Natomiast turyści mają okazję zanocować w ogólnodostępnym, lecz prawdę mówiąc, niezbyt wykwintnym hotelu, umieszczonym w jednym ze skrzydeł zamkowych.

2.Najsłynniejsze organy w Polsce znajdują sie w klasztorze Cystersów w Oliwie (dzielnicy Gdańska).


3.W roku 1991 uchwałą Rady Miasta Kraków został podzielony na XVIII tzw. dzielnic pomocniczych. Dzielnice ponumerowano, pomijając nazwy, jakimi w ciągu wieków zwykło się określać poszczególne rejony miasta. - Numeracja kojarzy mi się z rozmaitymi peselami, nipami, by nie szukać głębiej w historii skłonności do numerowania ludzi. Numer to anonimowość, abstrakcja. Warto wiedzieć, jak naprawdę nazywa się miejsce, w którym się mieszka - uważa prof. Michał Rożek, historyk, wybitny znawca dziejów Krakowa.

Nadchodzące wybory są doskonałą okazją do zmiany takiego stanu rzeczy. Nowo wybrani radni mogą podjąć uchwały przywracające krakowskim dzielnicom osobowość. Dobry przykład dała odchodząca rada Zwierzyńca, nadając nazwę swej dzielnicy, dotąd, jak inne, opatrzonej jedynie numerem.

Oczywiście nie da się przywrócić wszystkich dawnych nazw. Nowe granice dzielnic nie pokrywają się z dawnymi.- Niektóre dzielnice były małe i zachowanie ich nazwy przy obecnym podziale administracyjnym i wielkości miasta jest niemożliwe. Odrębną dzielnicą był kiedyś na przykład Wawel. Przed wojną Kraków dzielił się na 22 dzielnice - gdyby powrócić do tego schematu to dziś dzielnic musiałoby być 50. Ale można zachować przynajmniej niektóre z dawnych nazw - uważa prof. Jerzy Wyrozumski, historyk, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

W proces przywracania nazw muszą się włączyć naukowcy. Może bowiem dojść do historycznych nieporozumień, wręcz nonsensów.

- Mam na przykład bardzo poważne wątpliwości do nazwy ulicy Królewskiej, dawniej 18 Stycznia. Tę ulicę wybudowali Niemcy, a prawdziwą Królewską, wiodącą do pałacu w Łobzowie, była dzisiejsza ulica Kazimierza Wielkiego - zwraca uwagę prof. Wyrozumski.


Mimo to przywracanie pamięci historycznej jest warte zachodu. - Nazwy są wartością historyczną, pokazują, jak Kraków rozwijał się przez stulecia, w nich zachowują się nie istniejące już dziś miejscowości - mówi Andrzej Szczygieł, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.


miałam tylko tyle jak mogłam pomóc to fajnie ;)
7 2 7
  • Użytkownik Zadane
2010-02-07T11:23:30+01:00
1
-Zameczek Romantyczny
-Powozownia
-Muzeum-Zamek
-Synagoga
-Oranżeria
-Muzeum ikon
-Muzeum gorzelnictwa
- Kościół Farny
2
Najsłynniejsze organy w Polsce znajdują sie w klasztorze Cystersów w Oliwie (dzielnicy Gdańska).
4
Babia Góra (1725 m n.p.m.).
5
Rabka to miasto a Raba to rzeka.
6
W Gorlicach dzięki Ignacemu Łukaszewiczowi zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa
7
Karpaty oddzielaja zlewiska Morza Baltyckiego i Morza Czarnego
8
Prządki to rezerwat przyrody nieożywionej na Pogórzu Dynowskim, na grzbiecie jednego z wzniesień Pasma Odrzykońskiego, między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki
9
Skalne miasto znajduje się w Jawornikach (karpaty).
Pozdrawiam mam nadzieję że pomogłem.
10
Góry Suche położone są w południowo zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim i w północno-środkowych Czechach, jest to ostatni od wschodu człon Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych.
11
Jest to Góra Połom. Cały jej masyw zbudowany jest z wapieni krystalicznych (marmurów) z wkładkami fyllitów, łupków węglanowych i zieleńców, które występują też wokoło. Są to skały metamorficzne pochodzące z górnego kambru i należące do metamorfiku kaczawskiego
12
Wilcza Góra (inaczej Wilkołak) to bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim, pomiędzy miastem Złotoryja a wsią Wilków, pozostałość trzeciorzędowego wulkanu
13
Koncerty nie mogły się odbywać, ponieważ jest to formacja skalna na Pogórzu Kaczawskim. Są to odsłonięte ryolity, które powstały w trakcie stygnięcia magmy w kominie wulkanicznym w permie.
14
Góra Ślęża stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego miejscowych plemion – jego początki sięgają epoki brązu, a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w.
15
- miasto położone na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej,
- lewobrzeżny dopływ Odry (zarówno Nysa Kłodzka i Łużycka),
- polski samochód dostawczy opracowany na bazie Warszawy i Żuka.
16
Przerzeczyn to najmniejsze w Polsce uzdrowisko w Przerzeczynie Zdroju. Miejscowość ta leży na Przedgórzu Sudeckim na wysokości 240 m n.p.m., charakteryzuje się łagodnym klimatem podgórskim.
15 4 15